Laura, bucătarul internaţional!

Uite c-a făcut-o, în ciuda neîncrederii cu care au tratat-o prietenii! A urmat reţeta pas cu pas şi i-a ieşit o minunăţie! Nu ştim ce gust are, dar va trebui s-o credem pe cuvânt că e nemaipomenită. Ca aspect însă, întrece toate aşteptările! Iată, mai jos, fotografiile pe care mi le-a trimis, şi care pot rivaliza cu orice poze postate de blogurile culinare!

Felicitări, Laura, şi poftă bună! happy

V-am zis eu că pe internet se poate face aproape orice? Glumim, ne informăm, “dansăm”, “cântăm”, vedem filme şi, uite: gătim! happy

Trackbacks

  1. [...] ale micilor şi ale peştelui la proţap, ca şi ale  frigăruilor suficient stropite cu bere şi vin, după puterea bilei [...]

  2. By Carte de vizită. (2) « Cristian Dima on 2 mai 2010 at 00:03

    [...] (tradiţii de 1 Mai),, Lost Angel (Alb), Georgiana (Obladi-Oblada), Nataşa (mahmură după chef), SilaVaracald (ne îmbie din nou cu noi preparate, în rolul bucătarului Laura), Teo Negură (Blogul Adei Rus), Ioan Usca (Filosofie), 46.777248 [...]

  3. [...] This post was mentioned on Twitter by Blogulet de Tuiter. Blogulet de Tuiter said: Laura, bucatarul international! (silavaracald.cotcodacii.ro) http://bit.ly/9VDIrk #Blogosfera [...]

  4. [...] http://silavaracald.cotcodacii.ro/2010/05/01/laura-bucatarul-international/ [...]

  5. By Meditația de luni « Gabriela Savitsky on 3 mai 2010 at 11:35

    [...] http://silavaracald.cotcodacii.ro/2010/05/01/laura-bucatarul-international/ [...]

  6. [...] http://silavaracald.cotcodacii.ro/2010/05/01/laura-bucatarul-international/ [...]

  7. By Recomandari » Geeo's blog on 4 mai 2010 at 09:36

    [...] http://silavaracald.cotcodacii.ro/2010/05/01/laura-bucatarul-international/ [...]

  8. [...] http://silavaracald.cotcodacii.ro/2010/05/01/laura-bucatarul-international/ [...]

  9. By Ruxy Rux's Blog on 14 iunie 2010 at 00:57

    [...] http://silavaracald.cotcodacii.ro/2010/05/01/laura-bucatarul-international/ [...]

  10. By Ruxy Rux's Blog on 14 iunie 2010 at 00:57

    [...] http://silavaracald.cotcodacii.ro/2010/05/01/laura-bucatarul-international/ [...]


71 Comments

  1. Posted 1 mai 2010 at 19:05 | Permalink

    Arată excelent!
    Sunt convins că şi gustul este pe măsură!
    Felicitări! happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  2. Laura
    Posted 1 mai 2010 at 19:07 | Permalink

    laughing
    Sefa, e taaaare buna! Si asta o zis si vecina careia i-am dat o bucata ca era in gradina si o simtit mirosul si se tot foia pe la gardul meu laughing
    Mmmmmh… si asa cu taieteii aia si stafidele… mmmmh!
    Mersi fain tie si lui Tanti Jeni kiss kiss

    O sa dau reteta mai departe la Sighi sub numele “Belea a la Sefa!” big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  3. Posted 1 mai 2010 at 19:11 | Permalink

    Mamă, mamă, să vezi ce celebră o să devin. Chiar mă gândeam să-mi deschid o patiserie: “La Lino, peştişorul de aur”. Tu ai fi director executiv, el Le Grand Chef iar Tanti Jeni director de producţie. Eu şi cu Ghoerghe, degustători profesionişti!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  4. Laura
    Posted 1 mai 2010 at 19:12 | Permalink

    Tra sa plec sa dau o tura cu tractorul de 1 Mai happy (ca or decorat vecinii un tractor cu brad si panglici colorate si dam o tura prin imprejurimi) Mai revin dupa ca. 2 ore. Pa… iau si pajitura cu mine sa am cu ce ma lauda. O picat taman la tanc reteta laughing )

    Mersi Lino happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  5. Laura
    Posted 1 mai 2010 at 19:14 | Permalink

    Ce galanta esti “director” executiv, adica io execut la tava hihihihi… si io care credeam ca ma pui sefa rolling on the floor

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  6. silavaracald
    Posted 1 mai 2010 at 19:16 | Permalink

    Păi, şefă te pun!
    La cuptor!
    Ce, crezi că am curajul să pun pe oricine acolo?! winking
    Hai, fuga la tractor şi ia-le maul cu beleaua ta!
    Distracţie plăcută!
    kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  7. Posted 1 mai 2010 at 20:42 | Permalink

    Laura mamă, felisitasion! ”Une veritable oevre d-art cuisine”, cum zic englejii britanici! Melami, soro, văz că te ții de organigrame corporatiste. Vezi să treci în schemele alea și unu-doi maseori mai tinerei și forțoși ca să mă recuperez după atâta frământat la coca aia…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  8. silavaracald
    Posted 1 mai 2010 at 20:44 | Permalink

    De la Chippendales e bine? Sau ajung băieţii de la Flamingo?! hee hee

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  9. Posted 1 mai 2010 at 20:55 | Permalink

    Chippendales, soro, ce credeai? Tre să ținem la imagine! Da vezi să semene unu cu domnu Jamie Oliver și unu cu domnu Brad Pitt, pentru efect maxim. Hai că te descurci mătăluță winking

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  10. Posted 1 mai 2010 at 21:06 | Permalink

    laughing)) Tanti Jeni, Mel si Laura!

    M-am amuzat teribil, dar imi lasa si gura apa dupa bunataturile din poze….

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  11. Laura
    Posted 1 mai 2010 at 21:19 | Permalink

    Maaai, s-a ales prafu’, aaah, adica papatul de beleaua mea laughing Ce ravagii am mai facut… Asta e multiculti, adica invatam unii de la altii si de distram unii cu altii. O fost fain cu tractorul, dar o inceput ploaia si in remorca a inceput sa se ude… cred ca de la apa din gura lui Leidi laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  12. Laura
    Posted 1 mai 2010 at 21:21 | Permalink

    TJ, da’ ce idee bunaaaa… dupa maseuri chiar ca ma dau in vanturi big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  13. Posted 1 mai 2010 at 21:23 | Permalink

    Laura.. in vanturi ? laughing))) hehehhe

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  14. silavaracald
    Posted 1 mai 2010 at 21:25 | Permalink

    Drept îi că nici mie nu mi-ar prinde rău! happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  15. Laura
    Posted 1 mai 2010 at 21:25 | Permalink

    Sau ma dau in aaa…vanturi laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  16. Posted 1 mai 2010 at 21:27 | Permalink

    Doamne, ce bine arata!!! Laura, m-ai bagat in boala acum! Clar, trebuie neaparat sa iti fac o vizita cat de curand, ca asa nu mai merge. Felicitari, arata extraordinar de bine varga belesul tau happy Si pozele sunt foarte reusite!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  17. Laura
    Posted 1 mai 2010 at 21:35 | Permalink

    Blanche, ar fi chiar fain sa-mi faci o vizita happy Iti fac o “Belea a la Sefa!” si daca vrei si alte belele mai picante si fripte asa laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  18. Posted 1 mai 2010 at 21:51 | Permalink

    arata bestial. noroc ca am mancat ceva ,altfel efectul ar fi fost cam nasol pentru mine.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  19. silavaracald
    Posted 1 mai 2010 at 22:10 | Permalink

    S-ar părea că ne-apucăm acum toate să belim! rolling on the floor

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  20. Posted 1 mai 2010 at 23:02 | Permalink

    buna seara

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  21. Posted 1 mai 2010 at 23:03 | Permalink

    felicitari laura! super arata happy imi place mai ales calda. cred ca e delicioasa…batting eyelashes

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  22. silavaracald
    Posted 1 mai 2010 at 23:04 | Permalink

    Vecinii ei zic că-i la fel de bun precum arată! happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  23. Posted 1 mai 2010 at 23:05 | Permalink

    rolling on the floor, ar trebui sa se faca ceva cu internetul asta sa putem si mirosi si gusta…
    de fiecare data cand ma uit la poza imi ploua in gura…
    nici nu stiu de ce ma tot uit la poza de parca as fi masochista…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  24. silavaracald
    Posted 1 mai 2010 at 23:06 | Permalink

    Sunt sigură că peste vreo câţiva ani va fi posibil şi aşa ceva! Sunt absolut convinsă! happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  25. Laura
    Posted 1 mai 2010 at 23:07 | Permalink

    mersi ancuto happy Mai, dar ce ma mai faceti sa fiu de mandra de mine hihihihihi…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  26. Posted 1 mai 2010 at 23:08 | Permalink

    da, sa inventeze ceva sa ne putem teleporta unii la altii
    in weekend-ul viitor fac si eu… deja ma si vad cum musc din ea

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  27. silavaracald
    Posted 1 mai 2010 at 23:11 | Permalink

    @Laura
    Avem motive! Unde-i Flo să-şi mănânce ungiile de ciudă?! Că tot cobea ieri… laughing
    @anca
    Cu teleportarea asta… câteodată am impresia că sunt foarte aproape de a înţelege exact mecanismul prin care s-ar putea realiza. E ca un vis repetitiv, care se sfârşeşte cu puţin înaintea deznodământului. Dar sunt convinsă, şi de data asta, că va fi posibil într-un timp nu prea îndepărtat.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  28. Laura
    Posted 1 mai 2010 at 23:12 | Permalink

    Anca, sa o faci, ca-i bunaaaaaa si usor si rapid happy

    Mai, dar ce vise aveti… No, si io ii visez pe cipandeii aia de i-o angajat sefa ca maseuri, ii visez teleportati la mine hee hee

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  29. Posted 1 mai 2010 at 23:13 | Permalink

    eu sunt convinsa, dar trebuie sa avem cu totii tele portatoare.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  30. Posted 1 mai 2010 at 23:15 | Permalink

    eu il am pe chipendale la usa … .)) nu mai tre sa visez laughing
    eu visez teleportatoare, ca sa nu mai pierd timpul cu drumurile.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  31. Laura
    Posted 1 mai 2010 at 23:15 | Permalink

    Maga, ca maga sefa… cand sa ma dau si io la el si sa ma arat din partea buna, el umbla prin cine stie ce pajisti ierboase sad Magarul, na!
    Sau nu vine ca ii e frica ca-si strica silueta laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  32. silavaracald
    Posted 1 mai 2010 at 23:15 | Permalink

    @Laura
    Nici n-ai gusturi proaste! big grin
    @anca
    Da. Probabil că, la urma urmei, teleportarea nu e decât o modalitate de deplasare cu viteză greu de imaginat acum. De aici şi imaginile alea din Star Treck, cu oamenii ăia care dispăreau, se disipau, ca apoi să se recompună la mare distanţă…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  33. Laura
    Posted 1 mai 2010 at 23:17 | Permalink

    anca, apoi ce faci cu el la usa? Il pui sa tina de paza pana isi fac maseorii treaba laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  34. silavaracald
    Posted 1 mai 2010 at 23:18 | Permalink

    @anca
    Şi eu! Varianta 2 în 1! rolling on the floor
    @Laura
    Nu-i aşa, fată!
    A intrat, politicos, de dimineaţă şi s-a scuzat, că are nu ştiu ce trebi de făcut azi… De data asta îl bănui degeaba. happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  35. Posted 1 mai 2010 at 23:18 | Permalink

    as veni eu laura ca sa-mi stric silueta. ca si-asa ziua de azi e ratata in domeniul asta. cred ca m-am ingrasat 5 kile laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  36. Posted 1 mai 2010 at 23:20 | Permalink

    laura, il tin in priza putin ca e mai plapitant dupa aia … e mai furios laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  37. silavaracald
    Posted 1 mai 2010 at 23:22 | Permalink

    @Laura
    Adică, pe nemţeşte: Pfui! winking
    (referitor la comentariul ancăi, de mai sus! )

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  38. Posted 1 mai 2010 at 23:22 | Permalink

    Chiar că arata foarte bine. Merge şi o cană de lapte lângă?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  39. Posted 1 mai 2010 at 23:23 | Permalink

    aoleo cristian, vrei sa ma omori laughing acuma imi ploua si mai tare in gura

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  40. silavaracald
    Posted 1 mai 2010 at 23:23 | Permalink

    Merge şi cu vin, zic eu! Îi mai îmblânzeşte efectul! big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  41. Posted 1 mai 2010 at 23:24 | Permalink

    mel draga crying(( vin rosu… crying((

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  42. Laura
    Posted 1 mai 2010 at 23:28 | Permalink

    Dar un cognac, ce are?
    Anca… tulai… vezi sa nu-l infurii prea tare sa-ti rupa oasele laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  43. Laura
    Posted 1 mai 2010 at 23:29 | Permalink

    Sefa, cand vine trebe sa spuna tot-tot (bien faza cu jartierele poate sa o lasa la o parte)… si sa-si primeasca ispasit o pedeapsa big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  44. Posted 1 mai 2010 at 23:31 | Permalink

    eh laura, aici ai tu dreptate ca e de trei ori cat mine… laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  45. silavaracald
    Posted 1 mai 2010 at 23:32 | Permalink

    @anca
    Roşu, alb, vin să fie, cu veselie! happy
    @Laura
    Da, şi nici de Giana nu-i cerem să ne povestească… (Oups!)

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  46. Posted 1 mai 2010 at 23:33 | Permalink

    of, tre sa plec. va pup. ne vedem maine. noapte buna.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  47. silavaracald
    Posted 1 mai 2010 at 23:36 | Permalink

    Noapte bună! happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  48. Laura
    Posted 1 mai 2010 at 23:39 | Permalink

    Noapte buna! Aha, deci e deja nervos cipandelu’ laughing
    Sefa, asa deci cu maga… tz tz tz…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  49. giana
    Posted 1 mai 2010 at 23:42 | Permalink

    Care? Cum? Seara buna fetele lu’ tata! Ce faceti? Singurele, singurele?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  50. silavaracald
    Posted 1 mai 2010 at 23:46 | Permalink

    @Georgie
    Măi, dar nevinovată mai eşti!
    Zi mai bine ce-i făcuşi măgăruşului de nu s-arată la faţă!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  51. Laura
    Posted 1 mai 2010 at 23:49 | Permalink

    Sefa, nu ti se pare ciudat? Cum pleaca anca, cum apare Giana si maga tot nimic…
    Cre’ ca-i solicitat tare in seara asta laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  52. Laura
    Posted 1 mai 2010 at 23:50 | Permalink

    Si eu, strigoita cuminte, stau la cratita big grin
    Vezi, fetele bune nu ajung in rai crying

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  53. silavaracald
    Posted 1 mai 2010 at 23:51 | Permalink

    @Laura
    Io cred că măgă sughiţă de mama focului pe unde o fi!
    Ştii bancul cu Grigore Moisil.
    “Ce bine e să ai amantă! Nevasta crede că eşti la amantă, amanta crede că nu te lasă nevasta să pleci de acasă, şi în timpul ăsta, tu stai liniştit la bibiotecă şi citeşti!” happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  54. giana
    Posted 1 mai 2010 at 23:52 | Permalink

    Apare si maga, aveti putintica rabdare stimabilelor! Nu-i cal, e magar, merge mai incetutzu… happy
    Laurici, felicitari! Esti meseriasa!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  55. silavaracald
    Posted 1 mai 2010 at 23:53 | Permalink

    Mda, siiigur că ACUM merge mai încetuţu’! Înainte de a te cunoaşte însă, să-l vezi ce cu viteză zburda! Ce-i făcuşi, fată?! sad

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  56. giana
    Posted 1 mai 2010 at 23:54 | Permalink

    L-am muncit, ca doar e 1 mai azi! big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  57. Laura
    Posted 1 mai 2010 at 23:54 | Permalink

    rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor bun bancu’ rolling on the floor

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  58. Laura
    Posted 1 mai 2010 at 23:57 | Permalink

    Sa vezi tu sefa, ca ne aduce inapoi vre-un schelet si zice ca-i maga al nost! crying

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  59. giana
    Posted 1 mai 2010 at 23:59 | Permalink

    Laura, ba nuuuu, ca l’am hranit bine cu gratarel si l-am adapat cu berica, sa stai linistita, te rog io…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  60. giana
    Posted 2 mai 2010 at 00:00 | Permalink

    Acu’ va las, ca’s cam obosita si eu… big grin stoarsa ca o lamaie…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  61. giana
    Posted 2 mai 2010 at 00:02 | Permalink

    Va pup de noapte buna! kiss
    P.S. Pup si maga, tot de noapte buna! batting eyelashes

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  62. Laura
    Posted 2 mai 2010 at 00:02 | Permalink

    No ghine, somnic usor si tie ca o tai si io la nani, ca azi am muncit de numa’-numa’… ce sa zic de sefa, ce s-o trezit la 6.30!

    Noapte buna happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  63. silavaracald
    Posted 2 mai 2010 at 00:03 | Permalink

    Noapte bună, tuturor! happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  64. Posted 2 mai 2010 at 01:06 | Permalink

    arata bine big grin mi-ai facut pofta….

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  65. Posted 2 mai 2010 at 07:17 | Permalink

    Poftă (virtuală, încă) bună! happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  66. fata din vis
    Posted 2 mai 2010 at 08:45 | Permalink

    foarte apetisanta…deja mi se face foame de dulce…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  67. silavaracald
    Posted 2 mai 2010 at 10:38 | Permalink

    Păi, vezi reţeta la Tanti Jeni! happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  68. kekee
    Posted 2 mai 2010 at 12:23 | Permalink

    În bucătăria lui mama – chestia asta se numea budincă cu brânză – gustoasă treabă.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  69. silavaracald
    Posted 2 mai 2010 at 18:33 | Permalink

    Păi, nu-i mare brânză! laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  70. Posted 2 mai 2010 at 21:50 | Permalink

    asheaaaa… a vrut nevastă-mea azi să facă gogoşi cu brânză, da’ n-avea drojdie, aşa că m-a trimisătă după drojdietă…
    deci teoretic, putea să facă gogoşi cu brânză, dar practic a făcut gogoşi chioare.
    asta pentru că a uitat că n-avea ouă, şi nu mi-a spus să iau, eu habar n-aveam că nu mai avem, aşa că… hee hee

    acum, stau şi mă gândesc… la ce gogoşi a făcut, ar fi numai bună de “huom puolitic”, că şi ăştia, tot cu gogoşile… tongue

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  71. silavaracald
    Posted 2 mai 2010 at 21:54 | Permalink

    Asta e ca în bancul ăla cu tortul-mămăligă! Ăla făcut după “raţeta” de la naşa! laughing