Varză!

Mi-au picat cu tronc de cum le-am văzut în piață: fragile, delicate, înghesuite unele în altele și nu prea luate în seamă de gospodine aici, în țara cartofilor.

Am luat o jumătate de kilogram, fără a avea idee ce va face ”peștișorul” din ele. Remarcați, nu? ”Peștișorul”! winking Numai că socoteala din târg nu se potrivește cu cea de acasă, așa că, ajunsă la domiciliu, aflu că n-are de gând să-și piardă timpul cu picimanele astea, așa că să fac ce vreau cu ele. Eu nu prea voiam nimic în ce le privește, dar dădusem vreu 4 RONI pe ele și mi-era nu știu cum să le ”uit” în cămară până când se va milostivi careva ori să le arunce într-o ciorbă de legume, ori direct la gunoi. Așa că m-am băgat pe net, să găsesc o rețetă. Am dat peste asta. La lectură nu suna prost, deci am purces la treabă. Cam fără chef, dar m-am răzbunat plasându-i-l pe Ziurel lui bărbatu-meu care lenevea prin camera lui din garaj; am fost răzbunată cu vârf și îndesat; degeaba insista el, după o jumătate de oră, să schimbăm locurile și rolurile, că, odată angrenată în utilajele bucătăriei, nu m-am mai dat dusă de acolo; nu de alta, dar eram curioasă și eu să văd ce-o să iasă…

Rețeta nu v-o mai scriu, că o găsiți pe site-ul gospodinei de la care am luat-o. Doar o exemplific cu poze, ca să vedeți că nu vă vând brașoave.

Partea cea mai ciudată însă abia acum urmează. Mi-a fost lăudată cu prea mare entuziasm de către jumătatea mea, semn că urmărește ceva necurat. Dar nu mă las eu păcălită! Consider că deja mi-am pierdut prea mult timp pe la bucătărie în sezonul ăsta, așa că nu mă mai prinde el pe-acolo curând. Nu de alta, dar se învață prost. winking

Trackbacks

  1. By Varză! - Ziarul toateBlogurile.ro on 14 noiembrie 2010 at 01:02

    [...] Varză! Sun Nov 14, 2010 0:49 am Mi-au picat cu tronc de cum le-am văzut în piață: fragile, delicate, înghesuite unele în altele și nu prea luate în seamă de gospodine aici, în țara cartofilor. Am luat o jumătate de kilogram, fără a avea idee ce va face ”peștișorul” din ele. Remarcați, nu? ”Peștișorul”! Numai că socoteala din târg nu [...] [...]

  2. [...] nu înjumătăţeşte. Sfatul meu este să încercaţi mai bine cu smochine crude sau cu varză murată. This entry was posted on Sunday, November 14th, 2010 at 12:00 am and is filed under Concurs [...]

  3. By Varză! | Pentru Mures on 14 noiembrie 2010 at 03:20

    [...] aici: Varză! Post Published: 13 November 2010 Author: admin Found in section: Si La Vara Cald, [...]

  4. By Cheia | Ioan Usca on 14 noiembrie 2010 at 07:51

    [...] de oportunismul lui Caius: Gabi123, Gabriela Savitsky, Ziarul, Melami, Adele Onete, Carmen Negoiţă, Teo Negură, Andi Bob, Carmen, Gabitzu, Cristian Lisandru, Gabriela [...]

  5. [...] te face să te întrebi: “Ce-ar fi fost dacă…?” Mie îmi dă întotdeauna o stare de bine locul acela. Construcţia Palatului Mogoşoaia a fost finalizată, se pare, la data de 20 [...]

  6. [...] Lisandru, Georgiana Mocanu, Ioan Usca, Irinel Cîrlănaru, Lady A, Le Petit Prince, Lee Dee, Leo, Melami, Mihai Mihăescu, Mihai Trofin, Mirela Pete, Orry, Paul Gabor, Se-cret, Simion Cristian, Teo [...]

  7. By Jocul | Ioan Usca on 15 noiembrie 2010 at 07:55

    [...] Ada Pavel, Carmen Negoiţă, Gabitzu, Măce, Adele Onete, Cristian Lisandru, Tanya, Andi Bob, Melami, Ragnar, Gabi123, Ana Usca şi [...]


83 Comments

  1. giana
    Posted 14 noiembrie 2010 at 01:14 | Permalink

    Felicitarile mele sincere!! Arata minunat si sunt convinsa ca si gustul este pe masura!! Cred c’ar merge si cu conopida in loc de varzuca din aia de brucsel.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  2. Posted 14 noiembrie 2010 at 01:14 | Permalink

    Ce pofta mi-ai putut face!

    Si… Clik!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  3. Posted 14 noiembrie 2010 at 01:27 | Permalink

    adicatelea click!
    Giana, dormi?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  4. giana
    Posted 14 noiembrie 2010 at 01:38 | Permalink

    nu, nu! saluti Leidi kiss Nu dorm, am luat o bucata de paine, ma uit la varza lui Melania si mananc. Mananc si plang. Mananc big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  5. Posted 14 noiembrie 2010 at 01:45 | Permalink

    Aaa… eu de abia m-am trezit din somn happy Sa ai pofta! Dar de ce plangi?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  6. giana
    Posted 14 noiembrie 2010 at 02:01 | Permalink

    Pen’ca mi’ar placea sa am varzuca aia altfel decat virtual tongue
    Cam devreme te’ai trezit!! Cum asa?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  7. Posted 14 noiembrie 2010 at 02:04 | Permalink

    daca dorm de la 18 laughing))

    ar fi buna o varzuca, da’ la ora asta di unde?
    Hai sa dam iama in bucataria Melaniei! (O mai fi ramas ceva?)

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  8. giana
    Posted 14 noiembrie 2010 at 02:09 | Permalink

    Eu sper ca măcar vasele să nu le fi spălat! Vin eu cu painea si ne tămăjim în ele! Ar fi bun ş-atât, nu?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  9. Posted 14 noiembrie 2010 at 02:12 | Permalink

    cam da! Poa’ a trecut Amor p’acolo! happy
    N’am stare, fata! As avea chef de plimbare laughing)))

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  10. giana
    Posted 14 noiembrie 2010 at 02:15 | Permalink

    Te cred! şi eu am deşi n-am făcut amiază de 8 ore ca tine laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  11. Posted 14 noiembrie 2010 at 02:18 | Permalink

    eh! m-a terminat deplasarea asta! plus ca mi s-a dat programul peste cap.. ceea ce m-a deranjat enorm! imi pastrez nervii pentru luni big grin

    LEL Ma duc in pat… poa’ mai adorm oleaca! Noapte buna si pupici!!!!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  12. giana
    Posted 14 noiembrie 2010 at 02:23 | Permalink

    aşa, aşa! ţine-i până luni! Luni vei muşca din ei! ufff! cum ai fost tu la Iaşi şi nu m-ai sunat!! că mi-am adus aminte acum, na! big grin
    Noapte bună kiss suit drims!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  13. giana
    Posted 14 noiembrie 2010 at 03:21 | Permalink

    CLICK!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  14. Posted 14 noiembrie 2010 at 07:11 | Permalink

    Măi, care-ați dat iama azi-noapte prin bucătărie?! Iote că nu mai lăsarăți decât trei vărzuce! Cu ce să-i mai servesc pe ceilalți acum!?
    Mă duc să iau niște conopidă, că-mi dădu Geo o idee. Și eu care ziceam că n-o să mai calc prin bucătărie curând…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  15. Posted 14 noiembrie 2010 at 07:13 | Permalink

    Buna dimineata!

    Am facut un clondir de cafea! Muffinurile cu ciocolata is gata happy

    Giana!! ai turnat ceara pe mine, acus; mi-am adus aminte si de Iasi!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  16. Posted 14 noiembrie 2010 at 07:22 | Permalink

    laughing) Mel! Furaa tare bune!
    kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  17. Posted 14 noiembrie 2010 at 07:34 | Permalink

    Tu ai dormit ceva azi noapte? happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  18. Posted 14 noiembrie 2010 at 07:41 | Permalink

    Dahappy Dupa ce am vb cu Gianuca…. pana la 7 dimineata! Is fresh laughing)

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  19. Posted 14 noiembrie 2010 at 08:14 | Permalink

    Bine c-ai putut. Înseamnă că ai fost obosită, nu glumă.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  20. Posted 14 noiembrie 2010 at 08:40 | Permalink

    Da. M-am intors sambata dimineata (am fost si la laborator sa pun probele).

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  21. Posted 14 noiembrie 2010 at 09:12 | Permalink

    Oricum, măcar ești indispensabilă, deci n-ai griji cu locul de muncă. Ia partea bună a lucrurilor. happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  22. Posted 14 noiembrie 2010 at 09:19 | Permalink

    Un punct de vedere happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  23. Posted 14 noiembrie 2010 at 09:54 | Permalink

    Asa-mi trebuie dac-am tandalit in pat pana la ora asta, iara prind cratita goala!
    ‘Neata la toata lumea!
    Se-anunta inca o dumineca senina de toamna (frumoasaaa) big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  24. Posted 14 noiembrie 2010 at 10:21 | Permalink

    Mel, ai încurcat-o, s-a reactivat virusul! happy
    Ba_laura, aşteaptă conopida. O să fii prima. happy
    Apropo, bună dimineaţa, tuturor!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  25. Posted 14 noiembrie 2010 at 10:37 | Permalink

    acu’ m-am trezit (pe la 10 AM) si n-am mancat nimic.. asa ca mi-ai distrus iremediabil ziua !!!! :lol:
    sa vad cum reusesc sa mai repar ceva … happy

    da’ unde ai gasit varza de Bruxelles ? … ca m-as baga si eu la asa ceva .

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  26. Posted 14 noiembrie 2010 at 11:11 | Permalink

    Gospodina remarcabilahee hee…o zi frumoasa si sa ne mai anunti si pe noi de ulterioare retetetongue

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  27. fata din vis
    Posted 14 noiembrie 2010 at 11:30 | Permalink

    O reteta care arata apetisant. O sa o incerc si eu, doar c va trebui sa o mananc singura sau sa invit ceva musafiri. Mirciulica nu mananca legume fierte, iar varza face parte din preparatele pe care le detesta. Mie insa imi plac toate, fierte sau nefierte asa ca, o sa incerc. Deja mi-e foame. happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  28. Posted 14 noiembrie 2010 at 11:42 | Permalink

    @giana, razi tu razi, dar la mine chiar ca e manang si plang, mananc.
    Am inca niste dureri de la extractia maselei de minte ceva de nedescris.
    Si doftorita ma anuntat macabru ca inca o saptamina o sa ma mai duarasad
    Asa ca manang si plang, mananc!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  29. Posted 14 noiembrie 2010 at 12:41 | Permalink

    @Balaura
    Bună-i o tândăleală de-asta din când în când! Pe mine m-a sculat sfântu’ cu noaptea-n cap! O zi luminoasă să ai! happy
    @Adeline
    Bad news! S-a terminat și conopida! Cred că a lichidat-o klausen de data asta. hee hee
    @klausen
    La o aruncătură de băț de tine: În Târgu Mureș. winking
    @Raparu
    Tu-mi vrei răul, nu? Hai, recunoaște! tongue
    @Găbița
    Nici Ziurelul, dar l-am păcălit ”asortând-o” cu niște mezeluri după care se dă în vânt. happy
    @Radu V.
    N-aș vrea să fiu în locul tău, crede-mă. Însănătoșire grabnică! happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  30. Posted 14 noiembrie 2010 at 13:00 | Permalink

    Mel, ţi-am răspuns şi la mine pe blog, că nu am primit mesajul tău, nici măcar la spam. sad

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  31. Posted 14 noiembrie 2010 at 13:14 | Permalink

    Ok, înseamnă că, de adormită ce eram, nu l-am salvat!
    Oricum, o zic aici, și o voi spune și acolo, pozele de la Mogoșoaia sunt superbe, prezentarea, la înălțime, iar tu ești o frumoasă mămicuță a unui năzdrăvan care îți aduce, sunt sigură, multă bucurie. happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  32. Posted 14 noiembrie 2010 at 13:18 | Permalink

    Draga mea, mă copleşeşte comentariul tău. Mă înclin.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  33. Posted 14 noiembrie 2010 at 13:23 | Permalink

    Uită-te și tu ce strălucire ai în ochi când ești lângă el, și ai să înțelegi de ce am spus asta. happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  34. giana
    Posted 14 noiembrie 2010 at 13:28 | Permalink

    Melaniooo, ai inmultit mancarea aia? sper c’ai facut piata de dimineata si-ai luat conopida! Hai, te rog bate gongul si cheama’ma la masa ca mi s’a facut o foameeeeee! Aaaa! si nu uita s’aduci si palinca aia! tongue Dupa ce mananc oleaca am sa’ti povestesc cum m’am aventurat eu azi noapte cu Leidi la tine’n bucatarie!
    LE: aici e vreme de plaja! frumos tare!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  35. Posted 14 noiembrie 2010 at 13:36 | Permalink

    Să ai o duminică frumoasă!
    Am cam văzut ce ați făcut pe aici în lipsa mea… Acuma, ce să zic! Bine că v-a priit. În legătură cu conopida, de data asta cred că v-a luat-o klausen înainte…. Dar mai am ceva slană și brânză de burduf, iar palinca… exact cât să favorizeze digestia. big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  36. Posted 14 noiembrie 2010 at 13:37 | Permalink

    happy dragele de ele! Mel, Gianuca kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  37. Posted 14 noiembrie 2010 at 13:38 | Permalink

    gata, nu am mai suportat si am luat un profemid, in circa 20 minute dispare durerea pentru inca 8 orehappy
    O sa devin un dependenthappy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  38. giana
    Posted 14 noiembrie 2010 at 13:38 | Permalink

    Leidi kiss
    Iaca intre timp m’am gandit sa ies la un gratar, undeva la iarba verde!! Vorbim mai pe seara! va pup, fetili lu’ tata!! O duminica frumoasa s’aveti si voi!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  39. Posted 14 noiembrie 2010 at 13:42 | Permalink

    @Leidi
    Unul și de la mine pentru voi! kiss
    @Radu V.
    Nu devii tu dependent dintr-atâta. ”Peștișorul” a trebuit să ia Mialgin într-un timp, și tot s-a putut opri când durerile s-au diminuat.
    @Geo
    Ce-am zis eu! Parcă am avut o presimțire. Distracție plăcută și să te gândești la noi! happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  40. giana
    Posted 14 noiembrie 2010 at 13:43 | Permalink

    Mel, mereu ma gandesc la voi, sa fii sigura de asta! Paaaaaaaaaa!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  41. Posted 14 noiembrie 2010 at 13:52 | Permalink

    yummy!
    Singura varza fiarta pe care o mananca Enya este asta, de Bruxelles. Adevarul este ca nu miroase asa de tare la fiert ca si varza alba, pe care o papa cu pofta, dar cruda, taiata fideluta cu un pic de sos de usturoi. Cat despre conopida, Enya zice sa o dam dusmanilor! Sper sa-i placa intr-o buna zi! tongue
    Pe aceasta , dupa fierbere (10 min), o prepar cu sos bechamel, apoi amestec parmezan ras cu oua si o gratinez la cuptor (piper, oregano si un strop de busuioc). E teribila! Ca si a ta! O sa fac si eu poze, ca fac o mancare de pot sa-mi deschid restaurant si nu glumesc. Doar ca gatesc mai rar!
    Pofta buna! winking

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  42. Posted 14 noiembrie 2010 at 13:56 | Permalink

    Distractie placuta, Giana!happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  43. Posted 14 noiembrie 2010 at 13:57 | Permalink

    kiss Mel

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  44. Posted 14 noiembrie 2010 at 14:02 | Permalink

    A mai ramas ceva prin oala???? ….. asa, macar sa o mirosim?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  45. silavaracald
    Posted 14 noiembrie 2010 at 14:02 | Permalink

    @Mirela
    Eu: mai rar spre deloc. (Sper să nu fiu luată cu pietre de cele care n-au trecut încă de faza asta, așa că le asigur că mi-am făcut porția până acum. happy )
    Și pe mine mă tenta să torn vreo două ouă peste compoziția asta, dar, cum nu erau prevăzute în rețetă, m-am abținut. Oricum, gustul chiar e bun. Drept dovadă, ”peștișorul” și-a luat o porție la pachet, pentru Ibănești, unde n-am putut merge de data asta, fiind încă în convalescență.
    @Virtual
    Nu, bre, că m-am conformat sfaturilor doctorului meu și am dat-o pe varză! winking

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  46. Laura
    Posted 14 noiembrie 2010 at 15:38 | Permalink

    Ea: dupa un studiu, in bucatarie de intampla asa multe accidente…
    El: daa, si eu trebuie sa le mananc.

    O zi faina, dragilor kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  47. Posted 14 noiembrie 2010 at 16:11 | Permalink

    Laura! Pe unde umbli? happy
    kiss!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  48. silavaracald
    Posted 14 noiembrie 2010 at 16:19 | Permalink

    Chiar așa, prin ce cavouri te-ai petrecut zilele astea?
    Vezi că a fost ziua Groparului…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  49. Posted 14 noiembrie 2010 at 16:55 | Permalink

    Cred ca ai auzit vorba care spune:
    Varza mananci……. varza gandesti!
    Eu cred ca nu trebuie sa asculti doctorul in toate situatiile.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  50. Posted 14 noiembrie 2010 at 17:01 | Permalink

    Mai Mel, te-ai scos, ce mai, si ne-ai si demonstrat ca nu esti “varza” in bucatarie, nu pot decat sa iti felicit Pestisorul pentru alegerea-i inspirata happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  51. silavaracald
    Posted 14 noiembrie 2010 at 17:55 | Permalink

    @Virtual
    Oare doc știe cum îi subminezi tu autoritatea? :=?
    @Teo
    Voi lua felicitările tale, le voi înrăma și le voi pune pe perete, în bucătărie, să le vadă! Sper să-l inspire când își va relua locul, la aragaz. hee hee

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  52. Posted 14 noiembrie 2010 at 18:04 | Permalink

    Damn ! happy … Targu Mures … Daca o iau pe ocolite, ajung mai repede acolo decat sa dau o fuga pe DN1 pana la Sinaia happy happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  53. giana
    Posted 14 noiembrie 2010 at 18:32 | Permalink

    Laura, saluti mama! Ia spune, cum o fost iesirea? cum a fost la targul ala de joburi? Astept impresii… kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  54. Posted 14 noiembrie 2010 at 19:37 | Permalink

    Tu stii bine ca eu incercam sa il laud.
    Adevarul este ca mie imi plac mancarurile care au ingredient principal varza.
    Bunica mea facea o varza calita…. o minunatie!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  55. aA
    Posted 14 noiembrie 2010 at 19:40 | Permalink

    seara buna!
    mie-mi place varza si ceea ce prezinti tu aici arata bine tare! ma duc sa bag niste lasagna ca mi-ai facut foame winking

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  56. Posted 14 noiembrie 2010 at 19:55 | Permalink

    back! suntem la capitolul varza… bun, bun! ca tot vine postu’

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  57. Posted 14 noiembrie 2010 at 20:33 | Permalink

    oare varza de Bruxelles murata cum o fi?? happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  58. andruska
    Posted 14 noiembrie 2010 at 20:50 | Permalink

    Seara buna,
    Cred ca am ajuns mult prea tarziu pentru a mai ridica pretentii la ceva de mancare, nu-i asa?!
    Dar, dac-am citit cu atentie, s-ar putea sa apara ceva cu conopida happy
    Io mi-am luat o ceasca de cafea si astept cuminte.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  59. silavaracald
    Posted 14 noiembrie 2010 at 21:58 | Permalink

    @Virtual
    Zău? winking
    @aA
    Bune și lasagna la o adică, că tot e lăsata secului azi. happy
    @Leidi
    Da, tot varză-s! big grin
    @culniuza
    Uite o ideea numai bună pentru Ratatouille! happy
    @andruska
    Mai dormi la noapte dacă acum bei cafea? Sau e decaf? happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  60. andruska
    Posted 14 noiembrie 2010 at 22:07 | Permalink

    M-ai prins! E fara.
    Ma amuzam de…varza: Lady – mancare de post, Sefa – stare fizica ( convalescenta ) si io – stare sufletesca happy

    PS cred ca trebuia sa scriu in loc de Lady – Sarbatorita zilei, nu?!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  61. Laura
    Posted 14 noiembrie 2010 at 23:25 | Permalink

    Seara buna si noapte buna. kiss kiss kiss

    Sefa, Leidi cu triiiaba prin Stgt happy
    Gianico, revin maine cu impresii ca amu tare-s obo.

    Pana atunci o intrebare care sa nu va lase sa dormiti big grin

    Din ce motive ar invata un german-german 100% limba romana? Hai ca vreau sa vad daca macar va apropiati hee hee (deci nu sas sau altceva, ci german-german).

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  62. andruska
    Posted 14 noiembrie 2010 at 23:40 | Permalink

    @Laura
    Simplu: ”cherchez la famme”! batting eyelashes

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  63. Laura
    Posted 14 noiembrie 2010 at 23:56 | Permalink

    Andruska, haaaai, mai incercati happy
    Nu se invarte totul numai in jurul fomeilor la barbati tongue

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  64. giana
    Posted 14 noiembrie 2010 at 23:59 | Permalink

    Laura, daca un german s’ar indragosti de’o romanca! tongue asta e una din variante.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  65. giana
    Posted 15 noiembrie 2010 at 00:00 | Permalink

    aha, s’a zis! acum am vazut!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  66. giana
    Posted 15 noiembrie 2010 at 00:03 | Permalink

    daca si’ar deschide o afacere in Romania, ocazie cu care ar fi nevoit sa se si mute aici?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  67. giana
    Posted 15 noiembrie 2010 at 00:04 | Permalink

    daca i’ar promite cineva o suma enorma de bani in schimbul invatarii limbii romane!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  68. Laura
    Posted 15 noiembrie 2010 at 00:11 | Permalink

    Nuuuuu, altceva! E atat de interesant si pe mine m-a impresionat!

    Haaaaai, mai incercati happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  69. Laura
    Posted 15 noiembrie 2010 at 00:13 | Permalink

    Dar acum inchid, ca-mi pic ochii kiss
    Pe maine. Hai ca citesc ce idei mai aveti. Tare-s curioasa daca ghiciti. Un mic indiciu: nu e vorba de bani sau de femei.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  70. Posted 15 noiembrie 2010 at 00:18 | Permalink

    păi e frumos să vorbiți despre mine în lipsa mea? o să-mi rămînă numele doctorul-varză … şi doar mai e şi conopida, şi broccoli …

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  71. giana
    Posted 15 noiembrie 2010 at 00:18 | Permalink

    ok Laurici kiss o sa’mi bat capul! Acum, la nani! Noapte buna!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  72. andruska
    Posted 15 noiembrie 2010 at 00:31 | Permalink

    @Laur-escu
    Stai umpic!
    S-a indragostit de frumusetea tarii noastre si s-a decis sa exploateze ( din inconstienta) potentialul economic.
    Sau, tinanad cont de o marturisire de-a ta, precis are legatura cu … agricultura!
    @Giana
    Multumesc dragule, iti aduc telecomanda pentru bec happy
    Noapte buna!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  73. Posted 15 noiembrie 2010 at 00:55 | Permalink

    Laura, te apuci să înveţi eschimosa fără profesor??? tongue

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  74. mishulake
    Posted 15 noiembrie 2010 at 01:06 | Permalink

    @ Laura !
    Karl Eitel Friedrich Zephyrinus Ludwig von Hohenzollern-Sigmaringen , cunoscut (?) in Romania ca fiind Majestatea Sa Carol I, Rege al României , o fi stiut limba romana ?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  75. giana
    Posted 15 noiembrie 2010 at 01:46 | Permalink

    Click! da, Mishulake? tongue

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  76. mishulake
    Posted 15 noiembrie 2010 at 01:54 | Permalink

    Da !

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  77. Posted 15 noiembrie 2010 at 06:47 | Permalink

    @laura, nu stiu de ce ar invata nemtii asa ceva, dar stiu de ce doreau italienii sa invete.
    Am fost asta vara prin italia (am mai povestit pe aici), iar in Florenta piata domului era plina de romales de ai nostri.
    Eu m-am ingrozit cand am vazut ditai huarda.
    Au inceput sa se stranga in jurul nostru ca lacustele si veneau la mine si ziceau “scuziiiii”.
    Iar eu le-am tras o injuratura romaneasca legata de origini si brusc huarda s-a dispersat.
    Iar italienii erau foarte incantati, au zis sa ii invat si pe ei formula magica cu care sa scape de tigani.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  78. Posted 15 noiembrie 2010 at 08:06 | Permalink

    @SLVC
    Wow! Da ce bine arata! Perfect, acum stiu ce o sa te rog sa aduci la masa in cinstea zilei lui Ziurel devil Si inca portie dubla laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  79. silavaracald
    Posted 15 noiembrie 2010 at 08:20 | Permalink

    @Strigo
    De ce ar învăța un neamț românește? Nu-i vorba de bani sau femei… Deci, doar de dragul nostru! Constituim un model moral, cultural, social și politic bun de urmat. Numai asta poate fi. big grin
    @mifty
    Salut, bre! Rar te mai vede omul…
    @Radu V.
    Cred că explicația ta e mai bună ca a mea. winking
    @Alba
    Nțț, nțț! Mai încearcă. Ceva ce să nu necesite foc și să stau în picioare. happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  80. Posted 15 noiembrie 2010 at 19:11 | Permalink

    Un prieten care lucreaza la stat a ramas cu 700 de lei in mana dupa reducerea salariului.
    Locuieste impreuna cu mama lui, pensionara.
    Aceasta l-a rugat sa se duca in piata sa cumpere niste varza s-o puna la murat.
    El i-a zis ca anul asta nu pot sa puna pentru ca nu au bani.
    S-au certat.
    Mie mi s-a facut rau.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  81. silavaracald
    Posted 15 noiembrie 2010 at 19:23 | Permalink

    Te cred.
    Îmi place blogul tău, chiar dacă nu sunt mereu de acord cu ceea ce spui. big grin
    Ne mai vedem, auzim…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  82. M
    Posted 19 noiembrie 2010 at 22:04 | Permalink

    Ţin minte că prima dată când am fost la Bruxelles, am cumpărat vreo 5 pungi cu varză de la ea de-acasă. Era aşa micuţă şi drăgălaşă încât era păcat să o las acolo. Surpriza a fost când am ajuns acasă şi am gustat-o, iar gustul ei nu m-a dat pe spate. Am lăsat-o în frigider la mila Celui de sus, până s-a stricat.
    Ieri am fost la cumpărături şi am luat iar 2 pungi cu vărzuliţe. Sigur o voi găti după reţeta ta dacă vreau să nu mai aibă soarta celorlalte.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  83. silavaracald
    Posted 20 noiembrie 2010 at 20:44 | Permalink

    E un pic amăruie, nu prea seamănă cu cealaltă varză. Dar, sosul de mai sus (apropos, pune mai puțin lapte decât este în rețetă; cam 3/4 din cantitate) îi mai atenuează amăreala. happy