Capra vecinului

Joia tineretului era o suită de emisiuni care se difuzau la radio când eram tare mică. Văd însă că de aproape un an, am și eu parte de asemenea joi, pe care le petrec cu cel mai tânăr membru al familiei, și anume, cu Ziurel. Și, ca să nu mai fiu consemnată la domiciliu, am decis să ieșim în lume. Iar cum voinicul crește ca din apă, mi-am zis că-i vremea să-l învăț cu crâșma, temelia românului. Glumesc, bineînțeles. Ieri însă chiar a trebuit să particip la o strângere de fonduri, organizată sub deviza glumeață, dacă nu ar fi teribil de generoasă: ”Să nu moară capra vecinului!” Despre ce e vorba? Un grup de medici din Târgu Mureș, o elevă la postliceala sanitară plus o tânără doamnă sufletistă au organizat o expediție în Nepal, la poalele Himalayei, într-o comunitate de oameni foarte săraci, cărora existența unei capre, de pildă, le poate dubla nivelul de trai. Medicii vor acorda consultații gratuite, bărbații pentru cei de un sex cu ei, iar femeile pentru semenele lor, populația băștinșă neacceptând, dintr-o pudoare ancestrală, să fie văzută altfel. Doctorița grupului e prietena mea D. datorită căreia bat eu drumul săptămânal la Păpușu. Are femeia asta o energie de nestăvilit! Nu-i ajung dezmoșteniții soartei din Mureș, nu! Acum și-a pus în gând să-i tămăduiască și pe nepalezi! ”Data viitoare, vii și tu cu mine!” m-a anunțat ea cu un ton  ce nu admitea replică. ”Ba s-o crezi tu, c-o să mă urc eu în avion pentru asta! Dacă găsești altă variantă însă, parcă m-aș încumeta…” Culmea știți care e? Că mi-a găsit! Împreună cu șeful expediției. Cică pleacă peste câteva luni un tip din orașul nostru spre Nepal, pe bicicletă. Drumul o să-i ia cam jumătate de an. Așa că dacă n-o să mă mai vedeți pe aici vreo câteva luni, știți unde să mă găsiți! big grin

Să revenim la ale noastre totuși. Deci, s-a organizat o strângere de fonduri, în care fiecare era așteptat să doneze echivalentul în lei al unei capre. 25 de euro, cu alte cuvinte. Cu care membrii expediției să cumpere respectivele cornute imediat ajunși acolo. Evenimentul s-a desfășurat la un restaurant de pe malul Mureșului, beneficiind de prezența chef-ului Antonio (cei care se uită la Dănuț.S.R.L., pe TVR1, îl cunosc) și a unui sommelier român celebru, pe numele lui Sergiu Nedelea. Cu ocazia asta am aflat și cu ce se mănâncă îndeletnicirea asta: cică ei sunt cei care asortează felurile de mâncarea cu băutura, la mesele mai simandicoase. Am făcut poze atât eu cât și partenerul meu, dar nu voi specifica autorul lor, pentru că oricum nu e nicio diferență calitativă între ele. big grin

Ce-am aflat eu de la Sergiu-somelierul? Că medalionul ăla atârnat de lanțul de la gât e de fapt o mică ceșcuță de degustare, deoarece, pe timpuri, înainte de a servi vreun fel de vin nobililor sau regilor, trebuiau să îl testeze ei. Tipsia aceea mică era din argint și se oxida imediat ce turnai în ea un vin otrăvit, de exemplu. Și am mai aflat și de ce în mod uzual sticlele de vin au 750 de mililitri. Atât este capacitatea pulmonară obișnuită a unui suflător de sticlă! Simplu ca bonjour!

Înainte de a pune pozele, trebuie să vă mai spun doar că micuțul a fost atât de surescitat de plecarea la eveniment încât m-a zorit de mama focului. Abia ajunsă acolo am constatat că eram încălțată cu cizmele de umblat prin curte. Adică, cu fațada dischisită, parfumată boboc, dar cu glod și julituri pe încălțări. Am văzut asta doar când le-am zărit pe frumoasele serii cocoțate pe tocuri de 10-12 centimetri. Nu m-am mai întors din drum, că era deja târziu și destul de departe de casă, așa că mi-am zis că în cel mai rău caz voi fi luată drept una dintre băștinașele acelea beneficiare de ajutor sub formă de capră.

AMR: 20

Trackbacks

  1. By AM REVENIT ! « Stropi de suflet la vedere on 11 februarie 2011 at 19:10

    [...] Imi anunţ întoarcerea “acasă” pe blog : Mirela, Teo, Cristi, Carmen, Vania, Cati, Elisa, Zamfir, Nea Costache, Silavaracald, [...]

  2. By L’Absinthe « Ioan Usca on 12 februarie 2011 at 07:47

    [...] lecturi posibile: Ziarul, Melami, Bogdan Onin, Nea Costache, Supravieţuitor, Gabi Rotaru, Popa Ţeapă, Gabi123, Stropi de Suflet, [...]

  3. By Intâiul TE IUBESC « Stropi de suflet la vedere on 14 februarie 2011 at 13:14

    [...] Şi, amintiţi-vă şi voi:Mirela, Teo, Cristi, Carmen, Vania, Cati, Elisa, Zamfir, Nea Costache, Silavaracald, [...]

  4. By VINE PRIMAVARA « Stropi de suflet la vedere on 22 februarie 2011 at 01:18

    [...] Teo, Cristi, Carmen, Vania, Cati, Elisa, Zamfir, Nea Costache, Silavaracald, [...]

  5. [...] Obeadă, Gabi123, Gabriela, Mirela, Teo, Cristi, Carmen, Vania, Cati, Elisa, Zamfir, Nea Costache, Silavaracald, Gabriela-Elena,  Rocsana, George, [...]

  6. [...] Pentru cele ce-mi sunt dragi Mirela, Teo, Cristi, Carmen, Vania, Cati, Elisa, Zamfir, Nea Costache, Silavaracald, Gabriela-Elena, Rocsana, George, [...]

  7. [...] îi că ceva-ceva știam eu dinainte, că doar v-am mai povestit că am participat la o degustare, aici. Dar una e să-ți explice profesionistul, chiar unul bun și pasionat, și alta să-ți [...]

  8. [...] Gina, Gabi123,   Georgiana,  Nea Costache,Teo Negură,Grișka mustăți lungi,  Mirela, Elisa, Silavaracald, Gabriela-Elena, Rocsana, Geanina,  [...]

  9. [...] Flavius, Gina, Gabi123,   Georgiana, Teo Negură,Grișka mustăți lungi,  Mirela, Elisa, Silavaracald, Gabriela-Elena, Rocsana, Geanina,  Cammely,  Cristi, Vania,  Zamfir, Nea Costache,   [...]

  10. [...] Flavius, Gina, Gabi123,   Georgiana, Teo Negură,Grișka mustăți lungi,  Mirela, Elisa, Silavaracald, Gabriela-Elena, Rocsana, Geanina,  Cammely,  Cristi, Vania,  Zamfir, Nea Costache,   [...]

  11. By Aluzii, iluzii – Silavaracald on 6 decembrie 2012 at 06:02

    [...] odată, din nebăgare de seamă, la o cină cu scop caritabil… strângeam fonduri pentru o expediție medicală în Nepal. Iote-le! La fel de ponosite ca atunci, dar mai bătrâne cu aproape doi ani. [...]


206 Comments

  1. Blanche
    Posted 11 februarie 2011 at 08:22 | Permalink

    laughing
    Hai mai ca cizmele alea sunt niste Uggs veritabile, nu mai spune si tu ca sunt cizmele de umblat prin curte tongue

    Si apropo de Nepalul vostru, vreau si eu acolo! Oare n-au nevoie de un fotograf/bucatar/om bun de toate in expeditia aia a lor? Ca eu ma ofer voluntar big grin big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  2. Posted 11 februarie 2011 at 08:30 | Permalink

    laughing
    cum sa pleci, mai, cu cizmele de umblat prin curte, fie ele si Uggs, veritabile, desi habar n-am ce-i aia?!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  3. pepe
    Posted 11 februarie 2011 at 08:42 | Permalink

    rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
    Sefaaaa, te si vad pedaland si cantand:
    Pe bitziclu’ meu,
    Paream un natarau,
    Mamaaaaaa….
    rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  4. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 08:50 | Permalink

    @Alba
    La cum te știu eu și la condițiile de acolo, după trei zile te-ai smiorcăi că vrei acasă. big grin
    @Zac
    Iote așa! Dar le-am purtat cu eleganță! Am stat picior peste picior, ca o doamnă ce sunt! hee hee
    @pepe
    Bine că nu ți-am sugerat-o pe Coana Mița biciclista. big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  5. Blanche
    Posted 11 februarie 2011 at 09:03 | Permalink

    Hai ca nu sunt asa de fitoasa, as rezista acolo mai mult de trei ziletongue Sau ai uitat in ce medii “elegante” mi-am facut eu sarbatorile in ultimii ani? Nepalul cred ca e lux fata de locatia de care vorbesc eu. Si apoi ce, aia se muta de tot in Nepal? laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  6. Posted 11 februarie 2011 at 09:12 | Permalink

    SLVC … nu ca nu am sti sa socotim! Dar … AMR?? big grinbig grinbig grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  7. Posted 11 februarie 2011 at 09:27 | Permalink

    @Alba
    big grin
    @culniuza
    Că bine zici! Uiai de AMR!
    Merg să remediez. Mersi! kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  8. Posted 11 februarie 2011 at 09:47 | Permalink

    Nu te consuma pentru maruntisuri. In plus, cizmele alea o sa te prinda bine prin pustiul Mongoliei, calare pe bicicleta…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  9. kekee
    Posted 11 februarie 2011 at 09:50 | Permalink

    @ slvc
    Bine că nu ai plecat cu papucii ăia roşi de câini.
    ——-
    Nu fi aşa rea cu soru-ta, că se smiorcăie când ştie că are la cine, că dacă nu are la cine, strânge din dinţi ( poate trage şi o înjurătură mică ) şi îi dă bice mai departe.
    ———-
    Io-i spuneam la Ziurelu’ : ui ce lopăţică frumoasă are nenea ăla la gât, du-te cere-o, că la vară o să-ţi fie bună de jucat în nisip.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  10. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 09:51 | Permalink

    @Virtual
    Daaa. Și nici nu risc să-mi dea careva în cap ca să mi le ia! laughing
    @kekee
    Haidi, bre, că nu-s rea. Încerc doar s-o ambiționez.
    Iar Ziurelul… Păi, crezi că n-a încercat? A stat în coasta lui tot timpul.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  11. mishulake
    Posted 11 februarie 2011 at 10:06 | Permalink

    ??? La cat de bine pot face caprele elea-n Nepal mi-s par cam eftine, 25 euro, da’ nah ! se merita gestu’, avand in vedere ca in Ro n-avem “nepaleji”!
    Toate cele bune, in toata ziua !

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  12. kekee
    Posted 11 februarie 2011 at 10:08 | Permalink

    Bă, am fo’ şi io la chestii d-astea fensi-smensi, la care erau some-d-ăia.
    Am tot respectul faţă de persoanele care ştiu să mănânce bine şi să bea lucruri bune, dar some… ăştia mi s-au părut întotdeauna o chestie exagerată şi ridicolă. După mine sunt culmea snobismului. Adică de genul: haidiţi bre că ne-om fi născut noi la ţară sau la bloc, dar acuma ne-am ajuns, şi mâncăm ca rejii.
    Dacă l-aş vedea pe un some-d-ăsta că la un moment dat îşi ia un turban ( de-ăla colorat ) în cap, neşte pantofi cu toc cui în picioare şi despuindu-se ar rămâne în desuuri – nu m-ar mira prea tare.
    ps.
    Chiar, oare nu avea desuuri pe sub constum ?
    pps.
    Nu vi se pare că lopăţica aia e ca şi crucioaiele de haur ale celor ce fac parte din ordinul : Cocălar di rromania.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  13. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 10:11 | Permalink

    @Mișu
    Mulțumim, la fel! kiss
    @kekee
    Acuma-mi spui?
    Păi, dacă știam din timp, măcar îl puneam să-și desfacă o țâră brăcinaru’, să văd măcar ce slip poartă. big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  14. kekee
    Posted 11 februarie 2011 at 10:12 | Permalink

    Body cu paiete !
    big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  15. kekee
    Posted 11 februarie 2011 at 10:14 | Permalink

    Sau cu ştrass-uri.
    big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  16. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 10:16 | Permalink

    Tanga, poate? laughing
    Măi, dar ce răi suntem!
    E o meserie foarte veche totuși. Și riscantă, având în vedere obiceiurile din acele timpuri.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  17. kekee
    Posted 11 februarie 2011 at 10:24 | Permalink

    Păi dacă e să luăm E-urile, şi restul alfabetului ce-l băgăm în noi în fiecare zi – noi nu am merita fiecare câte unul d-ăsta cu lopăţică pe buric ?
    Să ne spună că suntem otrăviţi.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  18. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 11:20 | Permalink

    Că bine zici! hee hee

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  19. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 11:25 | Permalink

    Si io care credeam ca sticla de 750 ml e doar din motive ieconomice de marketing hee hee

    Io propun sa incepi sa o tai la Papusu pe bitza, nu de alta da’ sa ai conditie pana meri in Nepal big grin Si si in cizmele alea galbene (si cizmele mele de cauciuc tot un galben din la turbat is laughing )

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  20. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 11:27 | Permalink

    Si io care credeam ca sticla de 750 ml e doar din motive ieconomice de marketing hee hee

    Io propun, sa incepi sa o tai la Papusu pe bitza, nu de alta da’ sa ai conditie pana meri in Nepal big grin Si si in cizmele alea galbene (si cizmele mele de cauciuc tot un galben din la turbat is laughing )

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  21. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 11:30 | Permalink

    da’ io di ce nu pot zice nica? Sefa, m-ai bagat la spam? Nu ti-o placut propunerea mea? crying

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  22. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 11:37 | Permalink

    test de mere big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  23. Posted 11 februarie 2011 at 11:58 | Permalink

    Deci, am în minte imaginea ta, cu cizmele de umblat prin curte și cu fațada dichisită, parfumată boboc, dar cu glod și julituri pe încălțări. Și cu ironia ta clasică în priviri, așa că, ansamblul sigur a dat bine! winking
    La carnevale ai grijă, fără grabă. Normal că te invidiez! happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  24. Miorlaupufos
    Posted 11 februarie 2011 at 12:14 | Permalink

    25 de euro o capra? Si de ce tocmai in Nepal? s-au terminat caprele de pe aici? Ma gindesc serios sa adopt un urs din rezervatia Zarnesti, ca tot 25 de euro e si macar e de-al nostru.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  25. Posted 11 februarie 2011 at 12:22 | Permalink

    interesanta informatia aia cu stiocla de 750 :lol: … habar n-aveam !
    cat despre Nepal, suna tare interesant … desi pentru a te incumeta la asa ceva trebuie sa ai o anumita perspectiva asupra lumii … tare mi-ar placea s aplec asa , hai hui …

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  26. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 12:53 | Permalink

    happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  27. Posted 11 februarie 2011 at 14:04 | Permalink

    Eu de cind am aflat si observat ca facerea de bine echivaleaza cu incestul, prefer sa-mi vad de binele personal.
    Pe de alta parte, exista destule comunitati in Romania care traiesc in conditii similare. De aia cine se ocupa, medicii nepalezi? :lol:
    Sa nu te prind ca te iei dupa D si fanteziile ei cu serpasi himalaezieni! Nu uita ca esti la fel de necesara si-n Romania. winking

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  28. Ana
    Posted 11 februarie 2011 at 14:34 | Permalink

    Nu stiu cum am ajuns pe blogul tau dar am citit un post, doua… si nu ma pot opri. De mult nu mi-a mai placut cineva atat de mult.
    Daca imi plange mezina de foame sa stii cine e de vina. Sau poate iau si eu o capra si o mufez direct

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  29. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 14:46 | Permalink

    Moare Ion.
    La inmormantare preotul o intreaba pe Maria:
    - Vrei sa-l pupi inainte sa-l bagam inauntru?
    Ea explodeaza in hohote de plins:
    - Asta era vorba lui Ion, in fiecare seara …

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  30. Posted 11 februarie 2011 at 15:21 | Permalink

    Geo
    Ion, asta, era un om intelept winking

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  31. Posted 11 februarie 2011 at 15:38 | Permalink

    Şi eu am vrut să plec în Senegal, într-o vreme în care mă luptam să-mi descopăr descopăr rostul pe pământ.
    S-au opus vehement familia şi prietenii, asigurându-mă că pot să-mi găsesc mai aproape de casă rostul, că pot să vând tot ce am şi să impart săracilor dacă asta simt, fără să-mi las osemintele prin Africa.

    Personal nu mi-am elucidat încă nici rostul pe pământ nici justeţea deciziei de atunci, cele câteva capre pe care le-am donat de-a lungul vremii nu mi-au liniştit conştiinţa big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  32. Posted 11 februarie 2011 at 15:38 | Permalink

    @silavaracald:
    daca tot pleci cu bicicleta, iti dau si o capra (in viu), ca sa ai si lapte proaspat pe drum…
    Caut una care sa se asorteze cu cizmele!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  33. Posted 11 februarie 2011 at 16:10 | Permalink

    @Mirela
    Sper și eu. Oricum, fiind nevoită să-l secondez pe Ziurel, care n-avea pic de stare, sunt sigură că absolut toată lumea din restaurant a avut ocazia să le remarce.
    @Miorlau
    Se pot adopta urși de la Zărnești? Că parcă m-ar tenta. Pe bune.
    @Klausen
    Păi, strânge bani de o bicicletă performantă și… hai la drum! big grin
    @Geo
    rolling on the floor
    @Papa
    Depinde cum privești lucrurile. Așa… nici occidentalii ăia care au făcut voluntariat pe la noi nu cred că-și aveau toate problemele de asistență socială rezolvate la ei în țară.
    @Arcadia
    Asta e! Eu sunt doar la prima capră. Nu știu cum mă voi simți după mai multe. happy
    @Virtual
    Uite că tocmai m-am hotărât să-ți dau postul de administrator, așa că mă vei însoți în Nepal. Iar capra tu o s-o transporți, fiindcă eu nu pot; s-ar rupe bicicleta sub două capre, nu de alta. hee hee

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  34. Posted 11 februarie 2011 at 16:22 | Permalink

    Capra este prevazuta si cu lesa, buna de agatat intr-o carabiniera.
    Sa inteleg ca trebuie sa administrz corturile si blidele cu mancare?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  35. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 16:23 | Permalink

    @Ana
    Hai că eu nu fug niciunde. Vezi de mezină, și după aceea întoarce-te dacă ți-a plăcut. Vezi că spiritele se animează pe aici abia mai spre seară. happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  36. kekee
    Posted 11 februarie 2011 at 16:23 | Permalink

    Io ştiu arici de adoptat.
    big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  37. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 16:25 | Permalink

    @Virtual
    Deci e cu mânere capra. Hmmm. Ia-o cum vrei! hee hee
    Păi da, dacă ești administrator, nu?
    @kekee
    Eu știu un arici de înțepat! laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  38. Posted 11 februarie 2011 at 16:26 | Permalink

    Ma duc repede sa-mi fac dintii, ca sa pot sa musc lantul.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  39. Miorlaupufos
    Posted 11 februarie 2011 at 17:02 | Permalink

    http://milioanedeprieteni.org/ro/adopt-bear-sanctuary/

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  40. Posted 11 februarie 2011 at 17:15 | Permalink

    @ Melami : nu prea am aplecare pentru misionariat … tot strang pentru Bora Bora aia … inca mai sper sa ajunga speranta de viata la 180 de ani :lol: …

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  41. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 18:15 | Permalink

    deoarece cuvantul “capră” mă duce cu gândul la alte cele, prefer să mă abţin de la comentarii big grin
    şi în general sunt de acord că tre să aibă şi ăia câte-o capră, las să vadă şi ei cum e cu capra vecinului hee hee

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  42. kekee
    Posted 11 februarie 2011 at 18:25 | Permalink

    $ GG
    Nu breeeee !
    Să vadă chinejii caprele vecinilor.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  43. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 19:01 | Permalink

    @Virtual
    Hamul poate. big grin
    @Miorlau
    Mersi! kiss
    @Klausen
    big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  44. Posted 11 februarie 2011 at 19:45 | Permalink

    Buna seara Ș) Fain post!
    Nepal… mmm…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  45. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 19:51 | Permalink

    Arici, da, da! vecinii de coli-şa, de peste drum, din Românica! hee hee

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  46. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 19:52 | Permalink

    Seara bună, Leidica draghe! kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  47. Posted 11 februarie 2011 at 19:54 | Permalink

    Gianuco kiss
    La buna vedere!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  48. Posted 11 februarie 2011 at 19:54 | Permalink

    Aia nu prea asteapta sa moara capra vecinului, o impusca direct !

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  49. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 19:56 | Permalink

    Omule cu cioco, arunca si la mine un toblerone tongue

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  50. andruska
    Posted 11 februarie 2011 at 20:27 | Permalink

    Seara bună,

    Încântător!
    Oameni frumoși care nu-și uită semenii și nu-i nimic patetic!
    Trebuie să recunosc că, citind, am impresia că io trăiesc adesea pe sub pământ…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  51. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 20:31 | Permalink

    test de mere

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  52. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 20:32 | Permalink

    sad

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  53. Laura
    Posted 11 februarie 2011 at 20:34 | Permalink

    amu?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  54. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 20:36 | Permalink

    big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  55. Laura
    Posted 11 februarie 2011 at 20:37 | Permalink

    No, drace … daca scriu la nume Strigo nu imi ia comentariile, doar daca scriu Laura.
    Sefa ai schimbat ceva? Si la Giana la fel. La arici nici nu am mai incercat ca sigur e la fel.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  56. Traian
    Posted 11 februarie 2011 at 20:47 | Permalink

    @Strigo-Laura
    Tu lasa cearceafu’,ca-l ia peste tot!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  57. Laura
    Posted 11 februarie 2011 at 20:54 | Permalink

    Traian, adica tu vezi si comentariile mele cu test?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  58. Traian
    Posted 11 februarie 2011 at 21:03 | Permalink

    Pai da !

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  59. andruska
    Posted 11 februarie 2011 at 21:05 | Permalink

    rolling on the floor astăseară??!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  60. Traian
    Posted 11 februarie 2011 at 21:07 | Permalink

    @Andru
    Tu ce ai bre, de te tavalesti de ris?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  61. Laura
    Posted 11 februarie 2011 at 21:08 | Permalink

    Io nu vad decat 46 si 47 sad In rest nu ma vad crying

    Andru da’ tu di ce te tavalesti pe covor? Vezi ca tocmai am facut provizii… amu is… plate hee hee

    LE si 49

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  62. andruska
    Posted 11 februarie 2011 at 21:13 | Permalink

    Dragilor, dacă mă convinge Traian că mai ai și alte comentarii, io mă duc să-mi pun ochelari tongue

    Nah, că iar am făcut ruladă hee hee

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  63. Laura
    Posted 11 februarie 2011 at 21:16 | Permalink

    Andru, pai am mai scris ceva, dar io nu le vad. La numa am dat Strigo. Ceea ce cateva zile o mers fara problema, azi nu mai vrea thinking

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  64. Traian
    Posted 11 februarie 2011 at 21:18 | Permalink

    Andru, winking

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  65. Laura
    Posted 11 februarie 2011 at 21:21 | Permalink

    Intr-un comentariu eu faceam o propunere:
    de acum sa se duca sefa cu bicicleta la papusu’. Asa ca sa faca conditie hee hee

    Cre ca nu i-a placut si m-o bagat la spam big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  66. andruska
    Posted 11 februarie 2011 at 21:21 | Permalink

    @Traian
    Ți-am zis io că-s …blondă! big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  67. Traian
    Posted 11 februarie 2011 at 21:26 | Permalink

    Gata fetele, v-am adus bobo- vedeti ca sunt umpic betive, au crema de uischi!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  68. Laura
    Posted 11 februarie 2011 at 21:29 | Permalink

    Traian, asa a zis azi o tipa de prajutura mea:

    prajitura de mere cu stafide bete laughing (ca eu am bagat umpic stafidele in rom sa se umfle umpic si sa ia aroma)

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  69. andruska
    Posted 11 februarie 2011 at 21:32 | Permalink

    kiss Traian!
    Vezi Laura că ne-a prins melicul?! happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  70. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 21:35 | Permalink

    @Strigo
    Dar pentru aia a mâncat porție dublă colega, nu?
    @Traiane
    Măi, tu ai gânduri necurate cu mezinele de le servești cu bobo tumentate! Ia vezi că-s cu ochii pe tine!
    @Andru
    Referitor la 45:
    Nu-ți fă probleme, că așa trăiesc și eu. Doar scot capul din când în când să văd ce se mai întâmplă în lume. Și nu-mi place întotdeauna ce văd. happy
    @Ciucalata
    Te faci că nu vezi comentariul Gianei… sad
    Zgârciobi e unii!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  71. Laura
    Posted 11 februarie 2011 at 21:40 | Permalink

    Dar ochuil Gianei ce face? E bine iar? Vede tot?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  72. Laura
    Posted 11 februarie 2011 at 21:42 | Permalink

    Daaaa, i-a placut de numa’.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  73. Laura
    Posted 11 februarie 2011 at 21:43 | Permalink

    Sefa, dar daca scriu in nume Strigo, de ce nu imi apar comentariile? Stii tu oare?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  74. andruska
    Posted 11 februarie 2011 at 21:46 | Permalink

    @Șefa
    kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  75. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 21:47 | Permalink

    Seara bună, fete şi băieţi!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  76. Laura
    Posted 11 februarie 2011 at 21:53 | Permalink

    Sara buna, gianuco… ce face ochiul tau bolnav?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  77. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 21:54 | Permalink

    Chiar așa ”Ochi de șoim”, ce mai faci? big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  78. Traian
    Posted 11 februarie 2011 at 21:55 | Permalink

    Ete,aparu Giana dupe ce am dat bobo; nu-i nica,ea are tobleroane!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  79. Laura
    Posted 11 februarie 2011 at 21:58 | Permalink

    Sefa, io am pus la posta ceva ce vroiam sa pun demult pentru tine happy Si asa ma bucur…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  80. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 21:59 | Permalink

    Copilasi, ma tratez de capul meu şi se pare că funcţionează. E tot umflat dar nu mă mai doare, ceea ce-i pozitiv. Mulţumesc de întrebare kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  81. Laura
    Posted 11 februarie 2011 at 22:03 | Permalink

    Tu Gianuco, mie parca mi-e cam teama. Sa nu carecumva sa faci vreo boacana…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  82. Laura
    Posted 11 februarie 2011 at 22:07 | Permalink

    Dar cum te tratezi de capul tau? ce faci? Pui comprese cu musetel?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  83. andruska
    Posted 11 februarie 2011 at 22:09 | Permalink

    Salutare Giana și…recunosc tratamentul hee hee

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  84. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 22:09 | Permalink

    @Strigo
    Nu înțeleg de ce nu-ți intră comentariile cu numele tău de ministresă. O să fac cercetări.
    Sper să vină mai repede pachetul ăla, nu ca data trecută.
    Și mai sper să-ți aducă ceva iepurașul și ție de la Veneția. kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  85. Laura
    Posted 11 februarie 2011 at 22:12 | Permalink

    Sefa, o zis la posta ca in 8 zile. Deci mai ai un AMR laughing
    Instructiunile de folosire pe mail big grin (desi sigur dai de cap)

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  86. Laura
    Posted 11 februarie 2011 at 22:13 | Permalink

    Andru, maaai nici io nu fug mintenas la doctor, dar daca-i la ochi e cam periculos… offf, tu giano, tu, te bat de vai de curu’ tau de patesti ceva, auzi?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  87. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 22:14 | Permalink

    Strigo, ia încearcă acum.
    Te înghesuiai în spam cu doamna Viagra, domnul Cialis și domnul Tramadol! big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  88. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 22:15 | Permalink

    Test tongue

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  89. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 22:15 | Permalink

    Ia ca mere… inseamna ca is la spam si la buimaci si la giana si la arici laughing (ce misto, macar de ati da ceva bun de beut pe acolo hee hee )

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  90. andruska
    Posted 11 februarie 2011 at 22:17 | Permalink

    @Șefa
    Abia acum m-ai luminat cu ceea ce încerca să facă Laura!
    A văzut că s-a tirat Mubarak-ul, și-a adus aminte d-ale noastre și s-a gândit s-o pună de-o restaurație mică tongue
    Ah,ce toantă sunt! În loc să stau de vorbă, ar trebui să-i dau o mână de ajutor.
    Laaauraaa, stai că vin și iooo!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  91. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 22:20 | Permalink

    Haidi, fetele, revoluționați-vă mai repede, că în spam am oprit caloriferul și cam dârdâi pe-acolo. big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  92. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 22:22 | Permalink

    Andru, daaaa, s-a tirat… ma gandeam azi ce fericiti erau romanii si chiar si eu, dupa revolutie. Asa sunt si egiptenii acum. Sunt liberi.

    Acum devine greul, economic…

    Dar macar bine ca s-a rezolvat cat de cat chestia cu Mubarak (dupa faza de ieri).

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  93. Posted 11 februarie 2011 at 22:22 | Permalink

    La-la-la-la-la……
    Dacă pleci vreau sa vin cu tine,
    Dacă pleci ia-mă şi pe mine,
    Dacă pleci n-ai sa poţi trai
    Cu tot ce-a fost şi nu mai vrei să ştii….

    la-la-la-la-la……

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  94. Posted 11 februarie 2011 at 22:23 | Permalink

    Sunt euforică… şi tu eşti “di vină” …

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  95. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 22:23 | Permalink

    Cu bicileta, stropișor, cu bicicleta!
    Sper să ne țină pedalele până acolo! laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  96. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 22:24 | Permalink

    @Andru
    Hai, fată, mă lași să te mai aștept mult? angry
    @Strigo
    Ți-am redat libertatea și la Buimaci. big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  97. aproape-ministreasă
    Posted 11 februarie 2011 at 22:26 | Permalink

    Sorry!
    Plecasem dupa…

    http://www.evtv1.com/player.aspx?itemnum=1259

    LE Nah, c-a mers!
    LLE Aha, țineam ușa deschisă winking

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  98. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 22:27 | Permalink

    @Andru
    Văd că te-ai descurcat singură! Ai cumva iarba fiarelor? big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  99. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 22:28 | Permalink

    Pfuai… ma simt ca un egiptean happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  100. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 22:30 | Permalink

    Profitați și voi de vidul de putere, nțț, nțț…
    big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  101. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 22:31 | Permalink

    ochi de soim rolling on the floor

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  102. aproape-ministreasă
    Posted 11 februarie 2011 at 22:32 | Permalink

    Șefa, io-s un utilizator modest de calculator și nu mă pricep să fac nimicuța… angel

    LE Asta e dovada! N-am schimbat… big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  103. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 22:33 | Permalink

    Laura, scuze, am fo cu catel la pipi. deci pun comprese cu musetel si dau cu un unguent cu antibiotic. E bine, nu’ti face griji kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  104. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 22:34 | Permalink

    ui Andrucu, ma inviti si pe mine la botez?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  105. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 22:35 | Permalink

    Ce botez, bre? Ce botez?
    Am lipsit cumva de la ceva important? thinking

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  106. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 22:36 | Permalink

    Pai vaz’ ca si-o schimbat numele hee hee sa dea de baut, ceeeeeeeee!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  107. andruska
    Posted 11 februarie 2011 at 22:37 | Permalink

    …cred că și io… i dont know

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  108. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 22:39 | Permalink

    haaaaa! voi v’ati propus sa ma faceti de crierii capului… thinking

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  109. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 22:40 | Permalink

    Andru? Si io vreau de baut big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  110. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 22:41 | Permalink

    Andru, ce-i cu clipul ala? rolling on the floor asa americanesc…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  111. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 22:43 | Permalink

    Aaaa, botez… nume… băut… Se leagă. Puteam sări peste etapele alea două intermediare și să trecem direct la chestiile serioase, adică băutele. big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  112. Traian
    Posted 11 februarie 2011 at 22:44 | Permalink

    Fetili, vaz ca-ti halit toate bobo…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  113. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 22:48 | Permalink

    Pai nici io nu stiu cine-i botezatu’
    Cine stie cum si-o tratat Gianuca ochiul de vede botezati hee hee (io am zis ca nu-i bine sa se trateze singura)

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  114. andruska
    Posted 11 februarie 2011 at 22:50 | Permalink

    Jur c-am fost după bere la metru, da´ ioc!!!
    Să revenim la ale noastre deci: Campari Orange – Șefa ( fără nealcoolice! ), o glajă de palincă – Gianuca, ceva Absolut – Traian, ezit între un cabernet ș-un merlot – sor´ mea și io stau pe coniăcel!
    Hai: Sănătate! happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  115. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 22:50 | Permalink

    @Traian
    Văzuși ce făcuși cu bomboanele tale?
    Le deschisăși apetitul alcoolic! angry
    @Andru
    Fie și Campari Orange. O să-mi închipui că au fost portocalele alea un pic fermentate. big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  116. Traian
    Posted 11 februarie 2011 at 22:51 | Permalink

    @Strigo
    Si tu esti blonda ?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  117. andruska
    Posted 11 februarie 2011 at 22:51 | Permalink

    Traiane, chiar au apărut comentariile alea winking

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  118. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 22:52 | Permalink

    @Traian
    Bineînțeles! Doar e geamăna Andrușcăi. winking
    N-a afirmat soră-sa acum câteva comentarii că e blondă? hee hee
    Iar eu, ca genitoare, sunt Mama Blondelor! Adică, mai blondă ca ele două luate la un loc! hee hee

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  119. Traian
    Posted 11 februarie 2011 at 22:53 | Permalink

    slvc
    Numa’ alea mici, ca Giani e cu ciucalata!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  120. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 22:54 | Permalink

    buna palinca! sar’na Andrucu! tu razi, glumesti, da’ eu as bea acu’ o palinca si cu ochii!!!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  121. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 22:54 | Permalink

    Traian, daca vrei is si blonda.
    O blonda receeee… hee hee

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  122. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 22:55 | Permalink

    @Geo
    Mai ales cu ăla tumefiatu! laughing
    Cred că rău nu i-ar face… Sau, în mod sigur, nu ți-ar mai păsa cum arată. rolling on the floor

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  123. andruska
    Posted 11 februarie 2011 at 22:55 | Permalink

    @Șefa
    Io-l duc înapoi la bar, că n-am știut să fac comanda!!!
    Așa-mi trebuie, dacă nu întreb și le fac aiurea sad

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  124. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 22:57 | Permalink

    Ebun, e bun, nu-l du!
    Ofofof, că te uiți și tu numai la ce zice omul, nu și la ce simte.
    Dă-l încoa, că-l rezolv eu! big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  125. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 22:58 | Permalink

    laughing

    Maaai, voi faceti ca tipa cu prajitura mea: e cica beata hee hee (da’ baga pe sub nas nu gluma)

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  126. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 22:58 | Permalink

    Ceva rom in campari ala sefa, da?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  127. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 22:59 | Permalink

    Mel, mi-e că dacă-i dau cu palincă, se usucă şi cade laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  128. Traian
    Posted 11 februarie 2011 at 23:00 | Permalink

    @Strigo 121
    Pai tu erai botezata: strigo, Laura, strigo, Laura…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  129. andruska
    Posted 11 februarie 2011 at 23:02 | Permalink

    Cre´că mi s-au cocoțat bomboanele de la Traian la creieraș! De acolo lipsa de …viziune happy
    Măcar să pun paharul pe masă, nu cumva să mă tenteze și să-l scap pe gât …

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  130. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 23:03 | Permalink

    Aaaaaaa, deci si io tra sa dau de baut…

    Una mica la toata lumea happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  131. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 23:05 | Permalink

    @Strigo
    Fără rom, că nu-s Sailor. Btw, se pare că n-are net acolo unde se duse bietul nostru marinar.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  132. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 23:06 | Permalink

    Dar are soare happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  133. Traian
    Posted 11 februarie 2011 at 23:09 | Permalink

    La mare, la soare,
    fetitele…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  134. andruska
    Posted 11 februarie 2011 at 23:10 | Permalink

    …și balans winking

    PS A nu se interpreta ca invidie ! tongue
    Adica tangaj ( cred ! )

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  135. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 23:10 | Permalink

    Traian, in Dubai laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  136. Traian
    Posted 11 februarie 2011 at 23:13 | Permalink

    Strigo, devil

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  137. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 23:14 | Permalink

    Că în niciun caz n-o fi ocupat cu vreo ”fetiță”!
    Doar știm că suntem preferatele lui! rolling on the floor
    Nu ne-ar trăda!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  138. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 23:15 | Permalink

    Lasă să facă bani de fular pt Strigo nu să-i cheltuie pe internet cafe-uri big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  139. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 23:16 | Permalink

    Giana, apoi cre ca tra sa transpire mai mult pentru caciula ta cu bani laughing Sau pentru turnul lui papaglio hee hee

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  140. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 23:17 | Permalink

    Voi ce ati cerut Traian, sefa si Andru?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  141. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 23:17 | Permalink

    @Geo
    Bani de fu… lar? Măi să fie, dar ăștia se dedau la intimități bag sama! Azi mâine îi cumpără basma. Cred că vrea s-o trimită în Siberia. Eu în Nepal, ea pe coclauri… Mai rămâneți voi două disponibile. hee hee
    @Strigo
    Eu n-am cerut nimic, că știe el singur ce m-ar mulțumi. O nimica toată: o poșetă Louis V, un parpalac Chanel, un parfumel de la Givenchy… o bijuteriuță…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  142. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 23:19 | Permalink

    Mel, lasă, nu mai pleca tu in Nepal, că parcă văd că mă laşi cu blogul tău în grijă… Stai cumincioară acasă, lângă peştişorul tău de aur, nu mai visa capre verzi…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  143. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 23:21 | Permalink

    Haidi, bre, ce, nu faci tu atâta pentru mine?
    Vi-l mai amintiți de nebunul ăla simpatic care a vrut să treacă granița dintre Mongolia și Rusia și l-au prins? Tare bine scria. Păcat că s-a lăsat. happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  144. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 23:22 | Permalink

    Apropos Nepal, sa fiu si io ontopic.
    Pana trimiteti caprele alea in Nepal cre ca gasiti si pe la noi ceva oameni nacajiti, nu? Taman Nepal?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  145. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 23:25 | Permalink

    Mel, fac, cum sa nu fac, doar că n-o s-o fac aşa de bine ca tine winking Never, ever! Amin!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  146. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 23:26 | Permalink

    @Strigo
    Măi, n-a fost ideea mea. Eu le ducema la Păpușu, dacă era după mintea mea. happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  147. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 23:26 | Permalink

    Da Şefa, chiar! nu sunt şi la noi atâţia oameni (bărbaţi) care-ar avea nevoie de-o capră?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  148. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 23:27 | Permalink

    ţa ţa ţa căpriţa ţa ţa !

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  149. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 23:27 | Permalink

    Cred că aș fi arătat colosal descinzând în Păpușu,în fruntea unei turme de vro 50 de capre, echivalentul a câți bani s-au strâns! rolling on the floor
    Încercați să vă imaginați tabloul! laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  150. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 23:27 | Permalink

    te-am adus din Români ca

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  151. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 23:27 | Permalink

    Pai, da. La Papusu cred ca ar fii mai bine decat in Nepal. Eu una nu sunt pentru amestecuri in alte tari. Mai mult se strica, decat se face bine.

    Unii primesc capre, altii nu. O sa se certe doar. Pe ce criterii se impart caprele?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  152. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 23:28 | Permalink

    rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  153. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 23:28 | Permalink

    Măi, cred că fac tombolă cu ele! rolling on the floor

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  154. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 23:28 | Permalink

    rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor Imi imaginez tabloul. Neaparat in rochie si in cizmele alea galbene misto hee hee

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  155. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 23:29 | Permalink

    Și parfumată boboc! rolling on the floor

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  156. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 23:31 | Permalink

    ahahahahahahaaaaaaaaa rolling on the floor rolling on the floor

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  157. andruska
    Posted 11 februarie 2011 at 23:33 | Permalink

    Io m-am bucurat că nu-s pentru ai noștri caprele, pen´că știu o poveste:

    O familie de oameni săraci, cei mai săraci din sat, aveau de crescut copii mici și lumea-și facea pomană cu ei aducându-le ce lapte prisosea. Asta până într-o zi, când nea Petre, ca să-i ajute,le-a făcut cadou o capră. Toată lumea fericită!
    Peste o săptămâna trece nea Petre pe la ei și-i găseste supărați. Surprins, îi întreabă care-i motivul și aceștia mărturisesc: bre, cu capra dumitale mai mult rău ai făcut! Nu dă nici lapte mult și am pierdut și rostul la căpătat!!!

    Rest my case! tongue

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  158. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 23:33 | Permalink

    Cel mai tare ar fii sefa calare pe un tzap!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  159. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 23:34 | Permalink

    @Andru
    Mda, c-aș-i românul… sad

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  160. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 23:35 | Permalink

    Andru, eu o stiu pe aia cu caprele Irinucăi! deh! moldoveancă!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  161. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 23:35 | Permalink

    Andru, capra era de vina laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  162. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 23:35 | Permalink

    şi să nu uităm că mama în copilărie mă alinta: Caprina! big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  163. andruska
    Posted 11 februarie 2011 at 23:39 | Permalink

    @Șefa
    Tocmai de aceea mi se pare grăitoare povestea happy

    @Giana
    Și mie mi-e dragă povestea lui Creangă! Copil, deh tongue

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  164. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 23:39 | Permalink

    “Capra crapa piatra-n patru, piatra crapa piatra-n patru”

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  165. Traian
    Posted 11 februarie 2011 at 23:41 | Permalink

    Ma scuzati, m-am uitat la tv la un Domn;
    Domnul Tudor Gheorghe !

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  166. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 23:43 | Permalink

    Giana, io pot sa zic aia cu capra, dar daca iti dau io ceva in nemteste, chiar ca iti inozi limba-n gura laughing

    Traiane, daca vii cu bobo buuuun, te iertam. Si poate iti dam si un pupic winking

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  167. andruska
    Posted 11 februarie 2011 at 23:43 | Permalink

    @Laura
    Pot continua ceea ce ai spus tu, că-i capra de vină, că nu dă mult lapte. Dar și pentru asta există o poveste:

    Bade, câți litri de lapte dă capra dumitale?
    Apoi, patru.
    Și ce faci cu atâta lapte?
    Păi, 3 litri îi vând și 2 îi fac brânză! tongue

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  168. silavaracald
    Posted 11 februarie 2011 at 23:44 | Permalink

    laughing laughing laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  169. andruska
    Posted 11 februarie 2011 at 23:45 | Permalink

    @Traian
    Rondelul rozelor ce mor, Au înnebunit salcâmii?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  170. Strigo
    Posted 11 februarie 2011 at 23:45 | Permalink

    Andru, tare badea laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  171. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 23:49 | Permalink

    băi, dar cu kekee ce-o fi? văd că nu ne mai “calcă” seara…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  172. Traian
    Posted 11 februarie 2011 at 23:49 | Permalink

    Andruska kiss AL CINCILEA ANOTIMP !

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  173. giana
    Posted 11 februarie 2011 at 23:57 | Permalink

    Traian, si cu pupul ala ce-i? că n-am înţeles? hee hee

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  174. andruska
    Posted 11 februarie 2011 at 23:58 | Permalink

    Minunat Traiane! Mi-e ciudă că am ratat! kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  175. Traian
    Posted 12 februarie 2011 at 00:00 | Permalink

    Giana, pt.69, adica 169!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  176. Strigo
    Posted 12 februarie 2011 at 00:00 | Permalink

    Giana, o fii ocupat cu treburi. Sa aiba spor sa le gate cu bine!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  177. Strigo
    Posted 12 februarie 2011 at 00:01 | Permalink

    Giana TG winking

    http://www.youtube.com/watch?v=oa6VMngp5qA

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  178. andruska
    Posted 12 februarie 2011 at 00:02 | Permalink

    @Gianuca
    Invidioaso! tongue

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  179. Traian
    Posted 12 februarie 2011 at 00:05 | Permalink

    Mai, mai, ce fete individoase!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  180. giana
    Posted 12 februarie 2011 at 00:07 | Permalink

    gelozie îi zice prin părţile astea big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  181. Strigo
    Posted 12 februarie 2011 at 00:07 | Permalink

    Gianaaaa, tu pe mine la tine tot la spam m-ai lasat. Reauo tongue

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  182. Strigo
    Posted 12 februarie 2011 at 00:09 | Permalink

    Ba, ca m-ai scos. Retrag limba big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  183. giana
    Posted 12 februarie 2011 at 00:11 | Permalink

    ia mai verifica, Lauro!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  184. giana
    Posted 12 februarie 2011 at 00:11 | Permalink

    aham! tongue

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  185. Traian
    Posted 12 februarie 2011 at 00:13 | Permalink

    @Strigo
    Ai grija cu organu’ respectiv!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  186. andruska
    Posted 12 februarie 2011 at 00:14 | Permalink

    …că și Giana…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  187. Strigo
    Posted 12 februarie 2011 at 00:16 | Permalink

    rolling on the floor Ia sa caut un banc, vreti?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  188. Traian
    Posted 12 februarie 2011 at 00:17 | Permalink

    @Andru
    Ai dat cu magnet?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  189. Strigo
    Posted 12 februarie 2011 at 00:18 | Permalink

    Apropos de caprele sefii hee hee

    - Caprare, iezii dumitale sunt de la capre de-ale noastre sau de la capre din import, din strainatate ?
    - Domnule draga, dumneata ii iei sa-i mananci sau sa faceti conversatie ?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  190. andruska
    Posted 12 februarie 2011 at 00:19 | Permalink

    Nah, că iar am ochit ceasu´ !
    Dragilor, mă bucur că am rezistat și săptămâna asta ș-am apucat weekend-ul tongue
    Vă urez zile frumoase, vă pup și mă retrag la somnic kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  191. giana
    Posted 12 februarie 2011 at 00:21 | Permalink

    Andrucu, nu ştiu ce-i cu tine, dar sper că eşti bine totuşi… tu nu te culcai niciodată înainte de 1 noaptea..

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  192. giana
    Posted 12 februarie 2011 at 00:21 | Permalink

    Laura laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  193. Strigo
    Posted 12 februarie 2011 at 00:22 | Permalink

    Andru, noapte buna kiss

    O tai si io si ii lasam ochiuletzul Gianei sa se hodine si sa se faca bine maine.

    Noapte buna, Giana kiss
    Noapte buna, sefa kiss
    Noapte buna, Traian kiss
    Si si schimbului de dimineata, noapte buna kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  194. giana
    Posted 12 februarie 2011 at 00:23 | Permalink

    Noapte buna, fetele. Vă pupăcesc tare! kiss kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  195. Traian
    Posted 12 februarie 2011 at 00:27 | Permalink

    Noapte buna, fetele!
    Giana, stingi tu becu’,da? kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  196. giana
    Posted 12 februarie 2011 at 00:28 | Permalink

    Traian, of course! Noapte buna! kiss pe maine!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  197. Ana
    Posted 12 februarie 2011 at 00:53 | Permalink

    offf, cand reusesc si eu sa intru pleaca toti la nani
    M-am gandit insa la capre… Daca tot te duci sa cumperi capre cu 25 de euro, nu e mai bine sa le aduci in tara? Ca la noi e pe putin 50-60 una happy
    @giana – nu stiu ce probleme ai cu ochisorul, dar daca tot te tratezi singura, cumpara nettacin. Eu de la o conjuctivita banala tratata cu antibiotic (ca asa mi-au zis 2 doctori), am fost aproape sa-l pierd. Noroc ca am gasit in cele din urma pe cineva care mi-a recomandat medicamentul asta si a zis sa nu accept sub nici o forma sa imi dea altceva la farmacie. Trece garantat intr-o zi-2

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  198. Ana
    Posted 12 februarie 2011 at 00:54 | Permalink

    LE – am uitat sa va zic…
    Dar daca nu intrati pana maine, sa va zic noapte buna sau buna dimineata?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  199. giana
    Posted 12 februarie 2011 at 01:19 | Permalink

    Ana, multumesc mult de tot kiss esti o scumpica! Ochiul meu a fost dureroas vreo doua zile, dupa care s’a umflat pleoapa superioara si durerea a devenit una atroce. Dupa o zi de introdus in sacul conjunctival Tobradex (asa se cheama ungunetul care are’n compozitie si antibiotic) durerea a disparut si mi’e mult mai bine. Iti multumesc inca o data pentru sfaturi si uite ca maine am sa ma duc sa’mi cumpar Nettacin happy Unde’ai fost acum doua zile cand aveam nevoie de tine? tongue
    Uite ca eu, in pofida sfaturilor Laurei, inca mai sunt pe aici in loc sa fiu la nani, sa’mi hodin ochiul hee hee sssst, sa nu ma zici, da?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  200. Ana
    Posted 12 februarie 2011 at 01:29 | Permalink

    Giana, te pup si astept vesti bune. Colindam pe coclauri acum 2 zile, ca abia descoperisem blogul asta dar nu aveam timp de scris… Macar daca as fi vazut ca ai probleme sad
    Las’ ca o sa fie bine, o sa vezi.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  201. Posted 12 februarie 2011 at 01:31 | Permalink

    Anuca, vad c’ai plecat si tu, asa ca nu’mi ramane decat sa’ti spun bine’ai venit pe blogul asta si sunt convinsa c’o sa ne “prindem” candva si in direct, ca sa zic asa.
    Te pup de noapte buna kiss
    S’acum sting lumina: Click!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  202. Posted 12 februarie 2011 at 01:32 | Permalink

    Iaca ca esti! laughing pana sa termin eu toata polologhia de mai sus, ai raspuns oh go on