Prinț și logoped

Un prinț gângav, complexat încă din copilărie, e adus aproape împotriva voinței lui pe tronul Angliei aflate la începutul celui de al doilea război mondial. De felul lui, e un bărbat brav, fost combatant pe navele militare, dar, pus să rostească un discurs în fața oamenilor sau pe calea undelor, se poticnește și dă chix în modul cel mai penibil. Îi sunt aduși fel de fel de profesori, cu metode de ”recuperare” din cele mai variate, dar fără a obține rezultate notabile, astfel încât ajunge la convingerea că este un ratat care se va face și își va face de râs țara în momentele acelea dificile. În cele din urmă, soția lui, ”scoțianca aceea grasă”, cum o numea famelica Wally Simpson, amanta fostului rege abdicat, îi găsește un ”profesor” logoped ce folosea mijloace de-a dreptul revoluționare de tratament pentru acele vremuri. Primul lucru pe care îl face acesta este să stabilească o relație personală, sinceră și deschisă cu fața princiară și apoi regală, tutuindu-l și căutând, în trecutul lui, cauzele deficienței de exprimare de care suferea.

Noa, că v-am stricat bucuria celor care voiau să vadă filmul ăsta atât de premiat de către A.A.F.! Mă consolez numai cu gândul că au fost date până acum atâtea secvențe din el pe posturile de televiziune, încât, cine vrea să-l vadă, nu pentru intriga lui deosebit de palpitantă ar face-o. De altfel, sunt chiar surprinsă că au avut americanii atâta răbdare să urmărească un film centrat mai mult pe conflictul interior al cuiva, pe lupta sa cu sinele, cu propriile spaime, limitări și lipsa de încredere în forțele lui, decât pe acțiunea spectaculoasă după care par a se da în vânt de obicei.

Filmul e bun, dar nu-i niciun bai dacă nu-l vezi. Nu știu cât va rezista în timp. Popularitatea lui e dată în mare parte de către actorii englezi/australieni cu mare trecere la americani: Colin Firth (un frumușel care nu îmbătrânește chiar frumos, dar care câștigă profunzime actoricească cu fiecare nou rol al său), Geoffrey Rush (un urât fermecător, cu fața ca un teren secetos peste care a turnat cineva ulei; îl știam deja din Shakespeare in Love și Pirații din Caraibe) și Helena Bonham-Carter (căreia vârsta îi conferă un șarm care îi lipsea în tinerețe). L-aș î ncadra mai mult în seria filmelor motivaționale decât istorice sau psihologice. E povestea unui om care-și câștigă Vocea, într-o perioadă în care națiunea pe care o conducea avea nevoie mai mult decât oricând de așa ceva.

Dar, pentru că nu-mi place să mă dau mare în domenii la care nu mă pricep, judecățile mele fiind de natură subiectivă, pun aici un link spre un articol care îmi pare o analiză mult mai subtilă și pertinentă decât aș putea scrie eu. http://filmreporter.ro/cronica-de-film-umilinta-the-kings-speech happy

Trackbacks

  1. [...] Gabriela Elena, Gabriela Savitsky, Mirela Pete,Coolnewz, Cati, Gabriela Cimpoca, Gabriela Ilieş, Melami,   Scorpio ,Virusverbalis, Alicee,Ioan Sorin Usca,  Gina,   Stropi de [...]

  2. [...] Elena, Gabriela Savitsky, Mirela Pete, Coolnewz, Cati, Gabriela Cimpoca, Gabriela Ilieş,  Melami,   Scorpio, Virusverbalis, Alicee, Ioan Sorin Usca,  Gina,  Stropi de suflet, Gina, [...]

  3. [...] Elena, Gabriela Savitsky, Mirela Pete, Coolnewz, Cati, Gabriela Cimpoca, Gabriela Ilieş,  Melami,   Scorpio, Virusverbalis, Alicee, Ioan Sorin Usca,  Gina, Melami, Stropi de suflet, Gina, [...]


37 Comments

  1. Posted 16 aprilie 2011 at 08:12 | Permalink

    Bun film!
    Extraordinara evolutia relatiei dintre cei doi. Mai ales momentul dezvaluirii adevarului in privinta “profesorului”.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  2. Posted 16 aprilie 2011 at 08:19 | Permalink

    He has a gift indeed! happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  3. Posted 16 aprilie 2011 at 08:41 | Permalink

    Mel, mi s-a zbarlit pielea pe mine !
    ihmmmm
    Este necesar sa-l vad happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  4. Posted 16 aprilie 2011 at 08:57 | Permalink

    Am vazut filmul acum vreo 3 saptamani. Mi-a placut foarte mult. Extrem de bine jucat. E genul de film pe care l-as mai vedea o data.
    Imediat dupa vizionarea lui am trecut la Black Swan…care m-a dezamagit profund prin mesajul pe care-l transmite.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  5. Blanche
    Posted 16 aprilie 2011 at 11:42 | Permalink

    Mie mi-a placut filmul big grin Nu extrem de mult, dar ma aflu totusi in categoria oamenilor care l-au apreciat. Insa Black Swan mi-a placut si mai mult tongue Stiu ca e o poveste ciudata si intunecata, cu scene explicite si cam socante, dar mi s-a parut un film original. Si mi-a placut si de Portman, are ceva care te irita si te atrage in acelasi timp. Stiu insa ca este un film controversat si nu a placut multora…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  6. silavaracald
    Posted 16 aprilie 2011 at 12:11 | Permalink

    Aici, sunt mai mult ca Manole, fiindcă, culmea!, și eu am văzut apoi imediat Black Swann, care mi-a lăsat aceeași impresie. happy
    @Leidi
    Un bun film pentru o după amiază tihnită. happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  7. giana
    Posted 16 aprilie 2011 at 12:13 | Permalink

    Blanche, si mie mi-a placut Black Swan din tot aceleasi motive. ‘om fi noi mai tralalala la creierii capului? big grin
    Mel, pui si tu un link la fata, ca vreau sa vad si eu filmul asta. (stii tu de ce link vorbesc).
    Uikend frumos la toata lumea! kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  8. Posted 16 aprilie 2011 at 12:45 | Permalink

    Mel, n-am vazut filmul…Dar dupa textul tau de astazi musai trebuie sa-l vad! happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  9. Strigo
    Posted 16 aprilie 2011 at 14:41 | Permalink

    Daca-i motivational, apoi tra sa-l vaz si io. Pe mine iaca m-ai facut curioasa cu descrierea ta. Uffff, cum reusesti numai thinking

    Si io vreau link. Sa vaz si io, sa ma poci comenta apoi hee hee

    Lebada neagra, nu l-am vast, ca am auzit ca se chinuie una cu baletul si io cand le vaz pe balerine pe varfuri parca pe mine ma dor deshtele.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  10. silavaracald
    Posted 16 aprilie 2011 at 15:15 | Permalink

    Intrați pe:
    http://divxonline.biz
    La pagina 8 găsiți și filmul.
    Alegeți varianta 2.
    Uneori se mai împiedică, da-i dați voi de cap. happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  11. Posted 16 aprilie 2011 at 15:21 | Permalink

    Mel, vezi daca nu stia de Minighidul logopedic, ce usor i-ar fi fost! Zi si tu daca nu-i o mina de aur minighidul acela cu CD, mai ales ca are si ilustratii ca lumea!
    Sincer, nu mi-a prea placut nici asta si nici lebada. In schimb, am revazut Inception.
    WE cu cer senin va doresc! happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  12. silavaracald
    Posted 16 aprilie 2011 at 15:45 | Permalink

    Ai dreptate cu ghidul.
    Nu știu de ce, dar pentru Inception nu mi-am croit încă starea psihică…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  13. Strigo
    Posted 16 aprilie 2011 at 19:32 | Permalink

    Mel, tocmai m-am uitat la “Discursul regelui”, pe link-ul ce l-ai dat.
    Nu am citit articolul ala de critica, doar articolul tau.

    Mie mi-a placut si m-a emotionat foarte mult. Poate si ca in anumite ipostaze m-am revazut pe mine: sa trebuiasca sa faci niste lucruri pe care crezi ca nu le poti face, sa iti fie frica, dar sa nu iti poti permite sa nu le faci. Stiu ca suna aiurea, doar cine o trecut prin asta intelege ce vreau sa zic.

    Mersi de recomadare, nu-mi pare deloc rau ca l-am vazut, ci din contra, l-am vazut la momentul potrivit kiss
    Dupa mine un film foarte bun din mai multe puncte de vedere, nu doar cel enuntat mai sus.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  14. Strigo
    Posted 16 aprilie 2011 at 19:57 | Permalink

    Va mai zic doar un motiv pentru care mi-a placut asa filmul. Arata ca iubirea, intr-adevar invinge frica.

    Iubirea, rabdarea si sprijinul sotiei lui e un aspect asa fain aratat in film.
    Am mai citit pe wiki despre ei si chiar asa o fost.

    No, alte motive nu va mai zic winking

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  15. Posted 16 aprilie 2011 at 20:10 | Permalink

    Buna seara, lumilor!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  16. Strigo
    Posted 16 aprilie 2011 at 20:14 | Permalink

    sara buna leidi kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  17. Posted 16 aprilie 2011 at 20:14 | Permalink

    si eu aveam de gind sa ma duc miine sa-l vad. Problema e ca-i greu sa-l prind in versiunea originala si parca sa-l aud pe print bilbiindu-se in nemteste nu-mi vine!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  18. Posted 16 aprilie 2011 at 20:14 | Permalink

    kiss Laura

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  19. Posted 16 aprilie 2011 at 20:19 | Permalink

    @Strigo
    Mă bucur că ți-a plăcut. Într-adevăr se poate discuta mult pe marginea lui. Dacă fiecare se regăsește într-un anumit aspect, înseamnă că e ce trebuie. happy
    @culniuza
    Îl poți vedea pe computer, urmărind linkul de la nr. 10, ca Laura. happy
    @Leidi
    Sara bună! kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  20. Strigo
    Posted 16 aprilie 2011 at 20:20 | Permalink

    Cool, e in engleza cu subtitrarea in ro. Deci fara balbaiala nemtzeasca laughing ha…ha… hallo winking
    LE ma refer la link-ul pus de Mel. E usor de gasit, ca ne-a descris drumul fain happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  21. Strigo
    Posted 16 aprilie 2011 at 20:22 | Permalink

    Mel, a fost chiar fain pentru o dupa-amiaza de sambata kiss
    Amu ies cu ceva amici la un bar cu pian, ca cica-i muzica live.

    O seara faina tuturor kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  22. Posted 16 aprilie 2011 at 20:23 | Permalink

    Mel kiss
    Am o dispozitie cel putin ‘ciudata’!

    Fug la ai mei si intru d’acolo!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  23. Posted 16 aprilie 2011 at 20:25 | Permalink

    @Strigo
    Distracție plăcută.
    Să ne povestești cum fu. happy
    @Leidi
    Folosește-o, până nu dispare! happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  24. Posted 16 aprilie 2011 at 21:11 | Permalink

    Nu are sanse sa dispara. Stiu ca am luat decizia buna… asa ca o sa ‘explodez’ in cateva saptamani!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  25. Posted 16 aprilie 2011 at 21:50 | Permalink

    Io, ca o ne-cinefilă ce mă aflu, atâta te întreb: să mă uit la el, ori ba? tongue

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  26. Traian
    Posted 16 aprilie 2011 at 22:22 | Permalink

    Lady
    Cum adica mami, o sa explodezi? Ma pui pe ginduri, zau asa!!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  27. Posted 16 aprilie 2011 at 22:31 | Permalink

    @Leidi
    happy
    Tu știi mai bine…
    @Arcadia
    Dacă ai o după amiază liniștită, da. Că e film de văzut pe îndelete. happy
    @Traian
    Sara bună! Tot cu crapul ăla în brațe? Nu ți-au obosit mâinile? hee hee

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  28. Traian
    Posted 16 aprilie 2011 at 22:55 | Permalink

    slvc
    Sar’na! Nu, ca facem cu schimbul!
    PS.Ceva ai intuit totusi, de ieri e…altul.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  29. silavaracald
    Posted 16 aprilie 2011 at 23:03 | Permalink

    Ooo, vești bune.
    Sau, doar altă poveste pescărească? hee hee

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  30. Traian
    Posted 16 aprilie 2011 at 23:56 | Permalink

    Pai se vede cu ochiu’ liber, ca-i altu’.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  31. Traian
    Posted 17 aprilie 2011 at 00:01 | Permalink

    slvc
    Vezi daca ai lasat fetele in oras ?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  32. silavaracald
    Posted 17 aprilie 2011 at 00:07 | Permalink

    Lasă-le, măi, și pe ele să se distreze… Ție ce-ți pasă: îți iei undițele la spinare, bagi bățul în baltă, prinzi câte un crăpcean-doi, și gata te-ai relaxat. big grin
    Deci, e altul… Hmmm… ia să studiem noi mai pe-ndelete…
    Nu te iert, Traiane! Va trebui să scrii cândva un articol despre asta. Acum e doar prima strigare, dar mai urmează, nu-ți fă griji! hee hee

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  33. Traian
    Posted 17 aprilie 2011 at 00:11 | Permalink

    Nu-mi fac, noapte buna!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  34. silavaracald
    Posted 17 aprilie 2011 at 00:12 | Permalink

    Noapte bună! kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  35. Posted 17 aprilie 2011 at 06:15 | Permalink

    slvc
    Am intrat, am furat link-ul, fara sa spun un cuvint si fara sa-ti citesc postul si uite asa am vazut si eu filmul, care sincer, mi-a placut. Dar daca ma intrebi de ce, deja imi ceri prea mult. winking Nu m-a atras cu nimic in mod deosebit. Nici ca montare, nici ca text, nici cum a fost jucat, nici ca machiaj, costume sau muzica. Cred ca e doar un foc de paie, o palalaie care se stinge repede.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  36. Posted 17 aprilie 2011 at 08:16 | Permalink

    Exact ce ziceam și eu: nu știu cum va rezista la proba timpului. happy