Bun îi vinu’… dacă-i Chianti! (III)

Ok. Deci, am vorbit de bobul de strugure, cum e el cules cu grijă și ales după soi; urmează zdrobirea lui, singura etapă oarecum violentă, dar nu lipsită de poezie. Unii folosesc teascul, alții tălpile sau celelalte părți ale corpului, amestecându-se cu el, îmboldindu-l să-și lase toată seva cea bună, mustul adică, din care, prin fermentare, decantare și filtrare se naște minunăția aceea care ne încântă palatul gurii, cum zicea enologul nostru amator.

La noi (în România adică – n.a.) se fac vinuri excelente, doar că nu avem bani să ne îngrijim de el după – să-l filtrăm (un vin se filtrează prin tot felul de filtre, chiar şi de zece ori în primul an), şi apoi să-l păstrăm cum trebuie.
Pentru asta trebuie BANI mulţi.
Pentru rezervoare de oţel inoxidabil alimentar, cu sisteme de răcire-încălzire ca să doarmă vinul la temperatura la care-i place.

Să-l pui în sticle cu dop de plută special (şi aia-i o şmecherie, că nu toate dopurile de plută sunt la fel). Un dop de plută bun nu dă gust vinului şi-l lasă să respire, să nu moară asfixiat în somn. Îl ajută să-mbătrânească frumos .
Plasticul nu prea dă aer vinului.
De aia am zis că e şmecherie şi la dopuri.
Sunt dopuri care costă 5 euro bucata – Închipuieşte-ţi cât va costa vinul dacă dopul costă atâta!…
Iar apoi , la sfârşit, când îl trezeşti punându-l în pahar, să-ţi râdă şi să te bucure.

La noi, la ei… Până la urmă, peste tot sunt oameni cu pasiune pentru ce fac, așa cum e fratele Georgianei, absolvent de facultate de horticultură cu master în Oenologie şi ulterior inginer agronom la Bucium.

Mi-a inoculat şi mie puţin din pasiunea lui pentru vin, spune ea. Venea acasă ars de soare de pe dealurile Buciumului şi-mi povestea cu de-amănuntul ce face el acolo – începând de la tăiatul, plivitul şi legatul lăstarilor, şi terminând cu recoltatul. Se bucura sau din contră, se întrista la orice schimbare de vreme, practic era făcut una cu via. Bineînţeles că cel mai frumos era rezultatul final, când aducea acasă vinuţul făcut cu mâinile lui! Nu vă pot explica cam cu cât entuziasm şi plăcere o făcea şi cam cum aştepta cu sufletul la gură să-mi dau cu părerea. Era bun fraţilor, aşa de bun încât într-o zi am băut circa 200 ml şi-am adormit îmbrăcată! :D Fusese o vară secetoasă şi deci vinul era tare de belea! Fain că nu provoca dureri de cap, pentru că nu era ajutat cu zahăr! Mi-e dor de vinucul ăla al lui cum mi-e dor şi de Chianti-ul băut seara, cu oamenii dragi mie. happy

Și, pentru că am revenit la subiectul acestui serial, vinul de Chianti, trebuie să mărturisesc că am gustat în Toscana din Grecale, alb și dulce, din Sicilia,  care m-a uns la suflet; e un vin care a cules culoarea şi dulceaţa soarelui, după cum zicea kekee. Seamănă oarecum la gust cu Kir-ul Royal al francezilor, care e un amestec de 1/8 -creme de cassis (lichior de coacaze negre) și restul șampanie rece.

Despre degustarea vinului, însă, ar trebui o scrisă o altă poveste. Majoritatea dintre noi am văzut pe viu, sau în filme, sau am citit despre asta, așa că, în mare, cam știm despre ce e vorba. Ceea ce nu  se prea cunoaște este faptul că pentru a fi un bun degustător de vinuri, trebuie să fii dotat de la natură cu un anumit număr de papile gustative, decelabile printr-o probă destul de simplă de vizualizare a lor.


Mai multe despre asta, însă: aici!

Încheiem aici povestea vinului, scrisă în comun cu prietenii noștri mai mult sau mai puțin cunoscători. Subiectul e departe de a fi epuizat; așa că o vom lăsa cu final deschis, pentru alte ocazii, alte impresii și alte împrieteniri în jurul unui pahar cu licoarea zeilor.


Trackbacks

  1. [...] aici: Bun îi vinu’… dacă-i Chianti! (III) Post Published: 17 April 2011 Author: admin Found in section: Si La Vara Cald, [...]

  2. By Ultimul Mitropolit – 4 « Ioan Usca on 17 aprilie 2011 at 08:43

    [...] Recomandări: Melami, Sophie, Teo Negură, Theodora Marinescu, Răzvan Cătălin Rinder, Rokssana, Zalmoxys, Clipe de Cluj, Caius. [...]

  3. [...] Buimacii,  Caius, Gabi123, Gabriela Elena, Gabriela Savitsky, Mirela Pete, Coolnewz, Cati, Melami, Gabriela Cimpoca, Gabriela Ilieş,  Melami,   Scorpio, Virusverbalis, Alicee, Ioan Sorin [...]

  4. [...] Cimpoca, Gabriela Ilieş,  Melami,   Scorpio, Virusverbalis, Alicee, Ioan Sorin Usca,  Gina, Melami, Stropi de suflet, Gina, Theodora, Redsky, Teo Negură, Vania, Zina, Veronicisme, Vis si [...]

  5. By M-am săturat! « Gabriela Elena on 18 aprilie 2011 at 00:19

    [...] săturat de tot, dar îmi este dor să mă satur din [...]

  6. By Ilustrate de Cluj 2 « Clipe de Cluj on 18 aprilie 2011 at 20:10

    [...] Caius,  Gabriela Elena, Gabriela Savitsky, Mirela Pete, Coolnewz, Cati,Anca, Vania, Georgiana, Melami, Gabriela Cimpoca, Gabriela Ilieş,  Alicee, Ioan Sorin Usca,  Gina,  Stropi de suflet, [...]

  7. [...] in Tara minunilor … bahice, sau cum ne invata SLVC ca In vino [...]


113 Comments

  1. Posted 16 aprilie 2011 at 23:07 | Permalink

    U.E. incearca, mi se pare, sa desfiinteze niste podgorii de la noi pe motiv ca nu sunt soiuri pure cultivate in Romania. Se discuta intr-un timp despre chestia asta.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  2. silavaracald
    Posted 16 aprilie 2011 at 23:32 | Permalink

    Phii, da’ ce te grăbiși bre! hee hee
    Stai că nu l-am terminat de postat. Îl mai bibilesc pe ici pe colo… L-am publicat din greșeală. big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  3. Posted 17 aprilie 2011 at 11:00 | Permalink

    Daci cu totii, asta suntem happy
    Ai avut o ideea excelenta, Slvc happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  4. Posted 17 aprilie 2011 at 11:21 | Permalink

    Mulțumesc!
    Trebuie să recunoști că am și avut cu cine. happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  5. Posted 17 aprilie 2011 at 11:43 | Permalink

    Eu va invit pe la mine.
    BUn, acum ca mi-am facut reclama, ia sa citesc despre ce era vorba!
    happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  6. Posted 17 aprilie 2011 at 11:54 | Permalink

    Asa, am citit!
    Diferenta dintre noi si ei slvc, e ca ei traiesc vinul, noi il facem doar ca sa ne imbatam.
    Ce vreau sa spun prin asta?
    E ca la noi nu se acorda o atentie sporita calitatii, lasa ca e bun si asa, totul e sa te imbete.
    De aceea la noi exista acest cult al vinului de butuc, pe care eu nu il suport in particular, vin care nu reuseste decat sa te imbete si sa te doara capul a doua zi.
    Cum se observa diferenta?
    Am fost la francezi, am fost la italieni, in cea mai infecta carciuma/pizzarie
    vinul casei (deci cel mai ieftin vin si cel mai prost in concluzie) este un vin din cele care la noi vin drept calitative.
    Am baut in Anger, in toate carciumile, vinu casei si erau numai vinuri de Bordeaux, unu si unu.
    In italia, vorba ta Chianti, dar si alte soiuri.
    Eu, spre exemplu, sunt foarte pasionat de combinatii de soiuri, sau, de vinuri mai ciudate.
    Au italienii un stil de vin care se cheama Frizzante, mie imi place nespus.
    Ei bine, la carciuma, avea la vinu casei pentru asa ceva, Prossecco, vin care nu e cel mai prost in gama asta.
    La noi in restaurante, la vinu casei, gasesti ultimele scursuri, no name, care ai mari sanse sa fie facute in curtea din spate.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  7. Strigo
    Posted 17 aprilie 2011 at 12:38 | Permalink

    No, hai noroc happy

    PS: apoi cu Gianuca noastra nu facem treaba, daca de la 200 ml e deja dusa hee hee

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  8. Posted 17 aprilie 2011 at 13:09 | Permalink

    asa … deci cind mai ajunf la Iasi trebuie s-o atac nu numai pe Georgiana, ci si pe frate-sau! happy Mi-a placut povestea si nu cred ca s-a terminat. Cred ca mai poti scoate un episod, doua! happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  9. giana
    Posted 17 aprilie 2011 at 13:39 | Permalink

    Strigo laughing ‘adi mai ca ăla era tare, eu cred că eram nemâncată, aşa că… m-am dus în lumea viselor rapid şi sigur tongue

    Coolnewz, din păcate de câţiva ani buni, Bucium-ul s-a privatizat si nu se mai ocupă nimeni de el… chiar aseară am cumpărat o sticlă de muscat ottonel de Bucium şi era groaznic!! s-a dus la vale, ca mai toate celea de pe la noi… sad
    Frate-miu în prezent nu mai lucrează la Bucium, dar dacă vrei îţi pot face cunoştinţă cu el… băiat deştept şi frumos. chiar nu te plictiseşti în prezenţa lui. nu că-i al meu, dar chiar este! tongue

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  10. giana
    Posted 17 aprilie 2011 at 13:40 | Permalink

    iar povestea cu siguranţă c-o să continue la Ibă! ar fi interesant s-aducă toţi vinuc de acolo, de unde vin! deci vin cu vin!
    LE: va fi şi cu degustare! ihaaaaaaa!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  11. Strigo
    Posted 17 aprilie 2011 at 14:03 | Permalink

    Gianuco, buna ideeee… sa aduca fiecare vin.
    Hai, incepe lista cam cu ce trebe, ca pana se apropie evenimentul sa fie lista gata. Noteaza undeva, sa nu uitam pana atunci happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  12. giana
    Posted 17 aprilie 2011 at 14:07 | Permalink

    Strigo, notat! eu aduc un Cotnar! adică nu numai unu, mai multe! ca să avem de pus măcar pe-o măsea hee hee

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  13. Posted 17 aprilie 2011 at 14:23 | Permalink

    O, ce comentarii faine! Aproape la fel de faine ca postarea. hee hee
    Bună ideea cu vinurile din zonele de unde venim. Noi ă să aduceam atunci niște Fetească Albă de Lechința.
    Iar acum, în curte, la grătar, că divorțează ”pești” de mine dacă mai stau mult pe blog.
    Revin! happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  14. Traian
    Posted 17 aprilie 2011 at 16:51 | Permalink

    slvc
    Io daca vin, vin cu vin de Dimbovita? Pentru gratar, ia pestele de la mine,nu mai divorteaza “pesti”, neam !

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  15. Posted 17 aprilie 2011 at 17:44 | Permalink

    Melami, niciun subiect nu ti-e strain sau din orice subiect faci scriitura buna si placuta, te felicit! Deja ai mai multe articole despre vin si toate se citesc pe nerasuflate. O poveste care sper sa continue! happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  16. Strigo
    Posted 17 aprilie 2011 at 18:05 | Permalink

    Azi sunt Floriile, asa ca

    La multi ani!

    tuturor cu nume de flori: Florentina, Florina, Florin, Florian etc. Is nume frumoase happy
    Nu stiu care sunteti, dar a mea muma e o “floare” (cum ii zice taica, atat dupa nume, cat poate si de altceva big grin )

    No, e careva ce da de beut? Io nema, ca nu am ase nume happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  17. Posted 17 aprilie 2011 at 18:28 | Permalink

    @Traian
    Chiar așa de rău stăm? big grin
    @Mirela
    Există oameni care vorbesc cu dezinvoltură despre lucrurile pe care nu le cunosc. Alții, care preferă să se informeze. Dintre ultimii, o parte o face studiind asiduu, cu seriozitate, din surse demne de încredere; am toată admirația pentru ei. Cealaltă, printre care mă număr și eu, preferă să-i întrebe pe prieteni și să învețe de la ei. happy
    @Strigo
    La mulți ani mamei tale! kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  18. Strigo
    Posted 17 aprilie 2011 at 21:03 | Permalink

    Mel, mersi happy

    Sara buna lume happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  19. silavaracald
    Posted 17 aprilie 2011 at 21:10 | Permalink

    Lume?
    Care lume? big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  20. Strigo
    Posted 17 aprilie 2011 at 21:15 | Permalink

    laughing Io stiu, care o mai intra pe aici happy

    Oare “sara buna animale, plante si alte vietuitoare vii sau moarte?” suna mai ghine? hee hee

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  21. Strigo
    Posted 17 aprilie 2011 at 21:16 | Permalink

    Cum fu gratarul?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  22. silavaracald
    Posted 17 aprilie 2011 at 21:38 | Permalink

    Bun, dar cred că, stând cam mult prin curte, am făcut insolație, că mă cam doare capul acum. sad

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  23. Strigo
    Posted 17 aprilie 2011 at 21:42 | Permalink

    da, pericolul asta cam e acum primavara, cand ravnim atat soarele si apoi nu ne dam seama ca stam prea mult sad

    Poate daca te bagi la nanic, poate iti trece si maine va fii mai bine. No, m-am trezit si io da iti dau tie sfaturi, tulai laughing (da’ chiar cred ca poate daca dormi trece happy )

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  24. Posted 17 aprilie 2011 at 21:45 | Permalink

    Am dormit la prânz, așa că…
    Să văd, poate că totuși… happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  25. Strigo
    Posted 17 aprilie 2011 at 22:44 | Permalink

    Mel, oare si Gianuca, Andru, Leidi sau altii or fi stat la soare si i-o fi palit insolatia ?

    Ori se da pe undeva ceva pe gratis si doar noi doua nu stim inca? hee hee

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  26. andruska
    Posted 17 aprilie 2011 at 23:10 | Permalink

    Seara bună,
    Știu că sunt nebună, dar chiar îmi doresc o seară în compania unui pahar de vin, pe care să-l însoțesc cu plăcuta lectură a posturilor dedicate atât de inspirat vinului. Sper să fie cât mai curând.

    @strigo
    Am stat la soare, dar m-a pălit doar oboseala. Sigur nu poți suferi de ceea ce n-ai! Iar insolația, pe lângă mult …soare, presupune cap big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  27. Strigo
    Posted 17 aprilie 2011 at 23:14 | Permalink

    Andru, sara buna kiss pai nu ai citit propunerea Gianei?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  28. Strigo
    Posted 17 aprilie 2011 at 23:15 | Permalink

    Andru, las ca un cap pe umeri avem toti, numa’ folosinta difera hee hee

    Si capsorul tau nu pare chiar asa nefolositor happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  29. andruska
    Posted 17 aprilie 2011 at 23:26 | Permalink

    @Strigo
    Sor-mea, chiar dacă suntem în familie, nu înseamnă că trebuie să semănăm happy
    Deci, al meu e de terminație/ornament tongue Îl mai folosesc din când în când pentru a avea ce-mi pierde!!! Norocul meu, că ”boala” nu mă ține mult, că mi-ar ploua direct în gât! winking

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  30. Strigo
    Posted 17 aprilie 2011 at 23:31 | Permalink

    Andru, nu ma narava, auzi?

    mai, cine-s aci cele mai cele dintre muieri nu noi? Offf, unde-i Giana, amu cand am nevoie de ea!

    La mine pe strada parca incepe sa iasa soarele si is asa de bucuroasa … in curand se gata si “santierul” happy

    Uite un pupic, pentru sora mea aleasa la care tare tin kiss Sa stii ca chiar tin la voi!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  31. andruska
    Posted 17 aprilie 2011 at 23:37 | Permalink

    Și io,dragule! Chiar mai mult decât mă așteptam!
    Tu nu trebuie să crezi tot ce lozesc io big grin Am prostul obicei să mai aberez din când în când!
    Și, evident, că sunteți cele mai cele dintre muieriwinking
    Nu-s tristă deloc! Azi a fost o zi minunată și mi-a umplut sufletul de Primăvără! Pliz biliv mi, mă răsfăț tongue

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  32. giana
    Posted 17 aprilie 2011 at 23:40 | Permalink

    Prezent! cine are nevoie de mine??? tongue

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  33. giana
    Posted 17 aprilie 2011 at 23:41 | Permalink

    Seara bună, celor mai bengoase muieri! kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  34. andruska
    Posted 17 aprilie 2011 at 23:41 | Permalink

    @Gianuca

    Nooooi! kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  35. Strigo
    Posted 17 aprilie 2011 at 23:43 | Permalink

    Andru, NU SUTETI, ci SUNTEM! Eeeeei, unde-i sefa, sa iti traga o mama de bataie? Din aia cu strigaturi. Si de data asta sa stii ca nu iti sar in aparare. Sa iti inroseasca bucile, na tongue

    Giana kiss bine ca venisi ca ui la Andru, ce-i pe capsoru’ ei winking

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  36. giana
    Posted 17 aprilie 2011 at 23:43 | Permalink

    ce face fetele? se bucură de primăvară, ha? Eu-s cam sceptică… m-o păcălit cam de multe ori anu ăsta… hmm!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  37. giana
    Posted 17 aprilie 2011 at 23:44 | Permalink

    măi, lasă că niciuna din noi nu-i prea zdravănă la cap! suntem un fel de aceleaşi Mării, doar că cu alte pălării hee hee

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  38. Strigo
    Posted 17 aprilie 2011 at 23:44 | Permalink

    Giana, apoi da, io ma bucur happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  39. Strigo
    Posted 17 aprilie 2011 at 23:45 | Permalink

    Ati gat gata bericile alea din frigider? ori aveti nevoie de ajutor hee hee

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  40. giana
    Posted 17 aprilie 2011 at 23:48 | Permalink

    băi, undeva în forul meu intim şi eu mă bucur… dar încă nu-s convinsă, aşa că-s mai reţinută tongue

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  41. giana
    Posted 17 aprilie 2011 at 23:49 | Permalink

    Strigo, avem nevoie de ajutor pen-că Liv a răcit bocnă!! culmea ! să bei ceaiuri când ai atâta beroaică în frigider laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  42. Strigo
    Posted 17 aprilie 2011 at 23:50 | Permalink

    laughing

    Apoi iote ca e mijlocul lui aprilie, amu iarna nu mai vine o vreme winking Is sigura de asta happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  43. Strigo
    Posted 17 aprilie 2011 at 23:52 | Permalink

    rolling on the floor

    Giana, cum era aia cand ai sapa n-ai pamant, cand ai apa n-ai galeata laughing ?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  44. andruska
    Posted 17 aprilie 2011 at 23:53 | Permalink

    @Gianuca
    Delăsătoareo!!!
    Pune …mâna si ajuta omul cu un masaj facut temeinic, ca mâine-i luni și trebuie să fie in stare de funcționare big grin
    Te ajut și io cu un sfat:

    http://youtu.be/_AJgF6p-tL4

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  45. giana
    Posted 17 aprilie 2011 at 23:55 | Permalink

    Strigo laughing când ai coasă n-ai trifoi! tongue hăi! hăi! Nasol, chiar am nevoie de ajutor, că de una singură nu-mi mi-i a bea, adică beau o cutie de sete, după masă dar cam atât sad ce trist, nu?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  46. Strigo
    Posted 17 aprilie 2011 at 23:56 | Permalink

    Giana, asta imi aduce aminte de o faza. Odata o apucat-o pe sora-mea o durere groaznica de cap. Io tocmai aveam un amic care m-a invatat sa fac masaj, caci era maseur si io uite sa-i vin in ajutor. Ce mai, dupa masajul meu la cap, sora-mea o ajuns la… da, la urgenta laughing SERIOS laughing
    Si acum radem, de cat de serioasa io credeam ca o vindec rolling on the floor

    LE de fpat am vrut sa zic Andru, in legatura cu masajul ala. Asa ca pe mine sa nu va bazati ca va tratez cu masaj hee hee

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  47. giana
    Posted 17 aprilie 2011 at 23:56 | Permalink

    Andru, nu e musai să-l cheme Gelu? rolling on the floor

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  48. giana
    Posted 17 aprilie 2011 at 23:57 | Permalink

    strigo, rolling on the floor manca’te’ar mama de doftoreasa!! ahahahaha!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  49. Strigo
    Posted 17 aprilie 2011 at 23:58 | Permalink

    Lasa Gianuco, ca vin ele si vremurile bune happy
    Increzatori si rabdare sa avem!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  50. giana
    Posted 17 aprilie 2011 at 23:58 | Permalink

    ai masat-o pana ai lasat-o fara suflare laughing)

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  51. giana
    Posted 17 aprilie 2011 at 23:58 | Permalink

    Andru, cu spirt nu-i bun, oare? thinking

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  52. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:00 | Permalink

    Giana, apoi noi banuim ca nu de la masaj o ajuns la urgenta, dar o fost asa tare faza ca io cu masajul doar i-am accentuat si mai tare durerea rolling on the floor De fapt cred ca o avut o scadere brusca de nu mai stiu cce vitamine. Habar nu mai am, ea stie. Io eram doar dezamajita de talentele mele in masaj pe care tocmai le invatasem laughing DAAAR, le-am mai aplicat apoi si am avut si succese winking

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  53. andruska
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:00 | Permalink

    @GG
    Gelu, este( iertați-mi, vă rog, nesimțirea crasă! ) …lubrifiantu´ !!! laughing

    LE Spirtu´ nu-i oare pentru uz intern??!! big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  54. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:03 | Permalink

    rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

    Gelu’-i adeca gelu, ha?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  55. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:05 | Permalink

    andrucu, iote acu l-am tras prin pâine! mă duc să i-l administrez! big grin
    sau puteam şi fără? îi ziceam că-i lichior de toporaşi hee hee

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  56. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:07 | Permalink

    Giana, sa-l masezi cu spirt? ala arde pielea. Saracul Liv… ntz ntz ntz…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  57. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:08 | Permalink

    Laura, eeee, il arde! dar cand bea uiski nu-l arde, ha? big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  58. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:09 | Permalink

    adevarat ca spirtu are cu 30 de grade in plus, dar totusi… ar putea sa-l arda daca i-as da foc imediat dupa big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  59. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:11 | Permalink

    laughing laughing laughing

    Bai Giana, aseara m-am gandit la tine. Era o trupa in bar de patru muzicieni, care sti ce or cantat toata sara pana noaptea tarziu? Ia ghici!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  60. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:12 | Permalink

    ia sa ghicesc… Whitesnake?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  61. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:13 | Permalink

    spune-mi la câte încercări am dreptul?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  62. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:14 | Permalink

    La doua. Prima e ratata deja tongue

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  63. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:15 | Permalink

    Haaaai, bai ce iti place tie? Muuult? Ca ne-ai si pus de cateva ori happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  64. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:15 | Permalink

    Elvis!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  65. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:16 | Permalink

    Brad pitt? laughing)

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  66. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:18 | Permalink

    DAAAA, era o trupa ce rock’n roll shaking-cats laughing
    Tare or fost misto. Si as fi vrut sa fi fost acolo! oricum in gandul meu ai fost.

    http://www.shakin-cats.de/

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  67. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:19 | Permalink

    am vrut sa zic elvis din prima, dar m-am gândit că fiind vorba de-o trupă…
    Vai, ce te invidiez!!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  68. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:20 | Permalink

    te pup Laura kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  69. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:23 | Permalink

    Si o fost intr-un bar. O fost o atmosfera foarte faina. Mama si erau niste babute, care dansau de numa’. Nu-i bai ca si astia mai tineri se bataiau, dar babele cre ca aveau peste 65 de ani, dar erau miscatoare rau laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  70. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:23 | Permalink

    aaa, da’s tipi in toata firea! imi imaginez ce tari or fost…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  71. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:25 | Permalink

    Da or fost super.

    Aici is multe formatii de muzicieni ca hobby, care canta prim baruri, dar canta fain si live. Am fost odata la unii care ii imitau pe Rolling Stones. Super iar.

    Cand e live, e mult mai fain decat la cd.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  72. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:26 | Permalink

    stiu sa traiasca, nu ca noi!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  73. andruska
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:26 | Permalink

    Fetele dragi, vă pupăcesc și fug s-o trag pe dreapta, că mor de somn!!! kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  74. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:28 | Permalink

    Noapte buna, Andru kiss

    Giana, ba ca is si pe la noi destui muzicieni, dar tra sa ii invite cei cu baruri, cu restaurante. Chestia e ca mai costa umpic intrarea si daca oamenii is saraci, apoi nu mere.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  75. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:29 | Permalink

    La tobosar i s-o rupt batul de doua ori asa de nebun era laughing Dar noroc ca avea de rezerva happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  76. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:32 | Permalink

    pfoaaaaa! ce misto! bătea cu patimă, a??

    Noapte buna, Andrucule! cu pupaciuni.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  77. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:33 | Permalink

    Laura, nu e numai de pretul biletului de intrare… e chestie de educatie. Eu nu vad pe lelea Floarea de la etaju 1, intr-un club. La noi 70% dintre femeile trecute de 60 de ani, poarta năframă pe cap…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  78. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:34 | Permalink

    Daaa laughing

    Iar la sfarsit, cand o fost “bis”-urile o babuta cica “sa astepte umpic pana incep ca ea are treaba si nu vrea sa rateze nimic”. Trebuia sa se duca la buda laughing Si muzicantii nu or inceput pana nu s-o inors babuta laughing Maaaai, dar ce se mai batzuia laughing
    Asta o fost tare faza: toata lumea se uita la babuta cum se duce la buda rolling on the floor

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  79. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:35 | Permalink

    rolling on the floor rolling on the floor ce naturali sunt, mai!! excelent! faina faza! si-s tot oameni… of of! asta inseamna sa iubesti viata si sa te bucuri de fiece moment.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  80. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:36 | Permalink

    Hai bre ca azi e ziua lelii Florica, Floricica, Floare , sa nu ne luam de ele chiar azi, da big grin ?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  81. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:37 | Permalink

    ahaha! asta mi-o venit, chiar nu m-am gandit ca-s Floriile azi! ce le-am potrivit!! laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  82. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:38 | Permalink

    hai Multi Ani Laura, ca doar si noi suntem ca niste flori, nu? batting eyelashes ce-i drept, mai trecute aşa big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  83. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:38 | Permalink

    Pai cre ca era clubul babelor, ca la o masa erau numa’ babe, fara babi. Bine erau de toate varstele.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  84. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:39 | Permalink

    Giano, vezi la 16 si rusineaza-te big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  85. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:39 | Permalink

    Moşnegii le-or fi fost pe la vreo berărie..

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  86. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:40 | Permalink

    LA MULŢI ANI LU MAMA LU LAURAAAAAAAAAA! Să-ţi trăiască fetiţă şi să fie sănătoasă!! O puuuup!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  87. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:43 | Permalink

    Pai nu, ca aci se vindea si bere ca lumea, de fapt cam bere a baut lumea.

    Mersi, las ca-i zic maine ca daca o sun amu o bag in sperieti ca cine stie ce se s-o intamplat laughing

    Noi nu avem pe aici pe nimeni sa sarbatorim?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  88. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:45 | Permalink

    Florian era.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  89. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:46 | Permalink

    or mai fi, dar tac chitic toti.. sa nu dea de baut big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  90. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:46 | Permalink

    Da, mai, da, el era. Magarul hee hee

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  91. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:47 | Permalink

    Zgarcitii laughing

    Io nu am zi de nume. Ar trebui sa imi aleg o zi in care sa sarbatoresc totusi cum ma cheama happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  92. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:52 | Permalink

    ia chiar! tre sa’ti gasim o zi de sarbatorit!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  93. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:55 | Permalink

    Pai ce numa’ mie? Ca nici tu nu ai! Si nici Mel! Nu stiu cum e cu andru sau leidi, ca habar nu am cum le cheama .

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  94. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:55 | Permalink

    hmmmm…..

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  95. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:55 | Permalink

    Io zic sa ne gasim o zi de sarbatorit happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  96. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:56 | Permalink

    eu sarbatoresc pe 23 aprilie, de sfantu Gheorghe happy adica de la asta vine. nu stiai?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  97. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:56 | Permalink

    gheorghe, george, georgiana, georgeta

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  98. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:57 | Permalink

    Nu, nu stiam. dar mi se pare ciudat, ca ar fi trebuit sa te cheme Gheorghiana, cu Georgiana. No, dupa mine.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  99. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:58 | Permalink

    Si Gelu atunci laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  100. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 00:59 | Permalink

    Nu, nu. gelu nu, gelu vine de la eugen winking

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  101. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 01:02 | Permalink

    Io aveam un vecin pe cale il chema Eugen, dar noi ii ziceam Ucu.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  102. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 01:03 | Permalink

    Ce aiurea cu poreclele astea. Ca nu mai stii care de la ce vine.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  103. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 01:03 | Permalink

    de la Eugenucu, creca.
    Deci Georgiana se sarbatoreste pe 23 aprilie. sa nu uiti big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  104. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 01:04 | Permalink

    Nuuuu uit! Atunci e si ziua ta de nastere, na ca stiu tongue Saptamana asta de fapt happy Mintenas!

    Faci chef?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  105. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 01:06 | Permalink

    Laurica, pai cam coincide cu Pastele … o sarbatoresc undeva la un gratar daca o fi vreme buna… nu fac nimic special. De sf. gheorghe ma’c la mama ca si ea e georgeta si cam atat.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  106. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 01:07 | Permalink

    E bine si asta happy

    si m-as duce la muma de Pasti. Dar las’ ca vine ea si vremea aia…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  107. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 01:15 | Permalink

    vine, vine. Las’, mai stai pe acolo, nu-i inca timpul de venit acasa happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  108. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 01:17 | Permalink

    Stii ce cred intre timp ca e acasa?

    Acasa cred ca e acolo unde iubesti happy Poate fi in ro, poate fi aici, poate fi in america, in africa peste tot pe unde iubesti. (pfuai ce ma lua filozofeala in miez de noapte hee hee )

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  109. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 01:18 | Permalink

    Ne bagam si noi la nani? Pana nu incep sa ma dezlantui laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  110. giana
    Posted 18 aprilie 2011 at 01:21 | Permalink

    rolling on the floor da! asa-i ai dreptate. unde te simti bine, acolo e acasa.
    Hai ti pupacesc de nuapti buna! kiss
    o saptamana frumoasa sa ai!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  111. Strigo
    Posted 18 aprilie 2011 at 01:29 | Permalink

    Si tu la fel, Gianuca kiss
    De fapt sa avem, ca doar si impreuna suntem happy