Complimente de la un maiou

Zodiacele astea… am mai scris despre ele. În afară de oarecare caracteristici care pot fi considerate comune oamenilor care se nasc într-o anumită perioadă a anului, mi se pare ușor imbecil să-ți conduci viața după ele. Și totuși, sunt unii care mănâncă o pâine destul de albă de pe urma lor: astrologii mai mult sau mai puțin amatori. Aproape că nu există post de televiziune, ziar sau revistă care să nu aibă o rubrică specială pe tema asta. S-a ajuns chiar la subtilități de genul ”Cum poate o femeie Capricorn să-l atragă pe un bărbat Taur” sau ”Ce mâncăruri preferă Scorpionii” sau ”Cum îi place să facă sex unei Fecioare” de pildă. Le citesc și eu, mai mult spre a mă amuza decât a le lua în seamă sau a le pune în practică.

Iată, de exemplu, niște recomandări făcute de un site, privind vestimentația de vară, pe zodii.

Săgetător: ”În vara aceasta te complimentează un maiou alb simplu. Este versatil, îl poţi asorta la orice fel de ţinută: de căţărat pe munte, de club şi chiar de restaurant. Este alegerea perfectă pentru o zodie mereu în mişcare.”

La o analiză fugară, observi personificarea, ca exercițiu de stil. Maioul nu te mai îmbracă, ci te complimentează. Sunt curioasă dacă o face în limba celei care îl poartă sau în cea a croitorului din țara de origine. Și cum te complimentează? Așa, ca și când ar vrea să obțină o promovare (eventual la faza de bluză) sau ca și când ar vrea să ți-o tragă și încearcă să-ți adoarmă bănuielile că urmărești doar sexul, nu un angajament serios? Văzând însă că una dintre caracteristicile lui e că este ”versatil”, tare mi-e teamă că e vorba de a doua variantă. big grin

Sau alta acum:
Taur:  ”Ai un stil foarte feminin, iar vara achiziţionezi atâtea rochiţe, încât şifonierul tău devine neîncăpător. Îţi propunem, din economie de spaţiu, să alegi rochiile galben solar, care merg purtate atât ziua, cât şi seara cu accesoriile potrivite.”

Recunoașteți că-i de toată minunea să-ți imaginezi un taur îmbrăcat în rochiță galben-solar, zburdând -cu accesoriile potrivite- pe imaș și prin cluburi; eventual, cu ele puse una peste alta, că trebuie să le poarte pe toate în sezonul ăsta, fiindcă la anul precis că s-o purta albastru-prună sau altă nuanță turbată.

Și iarăși îmi amintesc de prietena mea S., ziaristă, care făcea horoscoapele astea în funcție de cât de dragi sau de antipatici îi erau diverși reprezentanți ai zodiilor. Cam la fel de ”profesionist” cred că sunt scrise și recomandările de mai sus. big grin

Observație: Deși mă cam dau mare cu româna mea (unul dintre puținele lucruri cu care mă împăunez, în rest, recunoscându-mi inconsistența cunoștiințelor), cuvântul ăsta: ”maiou”, mi-a sunat tare aiurea, eu fiind convinsă că ”maieu” e corect, așa că am dat fuga la DEX. Mă înșelam. E admisă și forma ”mea”, dar corect e, totuși, maiou. Asta, așa, ca să vedeți cu câtă acribie îmi concep epistolele către voi. big grin)

Trackbacks

  1. By Seara de joi! « Lady A on 4 iunie 2011 at 07:46

    [...] kiss [...]

  2. By Complimente de la un maiou | Pentru Mures on 4 iunie 2011 at 08:24

    [...] mult: Complimente de la un maiou Post Published: 04 June 2011 Author: admin Found in section: Si La Vara [...]

  3. By Forta si flexibilitate « Rokssana's Blog on 4 iunie 2011 at 09:47

    [...] d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d [...]

  4. By După melci « Ioan Usca on 4 iunie 2011 at 10:03

    [...] empatizat: Gabi123, Supravieţuitor, Rokssana, Melami, Răzvan Cătălin Rinder, Schtiel, Ela Roseni, George Valah, Ionuţ Moroşan, Theodora Marinescu, [...]

  5. [...] de Cluj, Costin Comba, Gabi, Ana Usca, Caius, Cati, Melami, Coolnewz, Cella, Vania, Gabi123, Gabriela Elena, Gabriela Savitsky, Griska, Ilarie, Irina Comba, [...]

  6. [...] Cati Lupaşcu,  Costin Comba, Gabi, Ana Usca,  Gina,   Caius, Cati, Melami, Daurel, Coolnewz, Cella, Vania, Gabi123, Gabriela Elena, Gabriela Savitsky, Griska, Ilarie, Irina [...]

  7. By Parfumul inocenţei « Gabriela Elena on 4 iunie 2011 at 22:10

    [...] oricine poate fi inocent cu adevărat, pentru că inocenţa nu se poate odihni în oricine. Parfumul inocenţei este dăruit de [...]

  8. [...] Cristian Lisandru, Alex Mazilu, .Clipe de Cluj, Costin Comba, Gabi, Ana Usca, Caius, Cati, Melami, Coolnewz, Cella, Vania, Gabi123, Gabriela Elena, Gabriela Savitsky, Griska, Ilarie, Irina Comba, [...]

  9. [...] Lupaşcu,  Costin Comba, Gabi, Ana Usca, Aurora, Gina,   Caius, Cati, Melami, Daurel, Coolnewz, Cella, Vania, Gabi123, Gabriela Elena, Gabriela Savitsky, Griska, Ilarie, Irina [...]


35 Comments

  1. IuliaM
    Posted 4 iunie 2011 at 07:36 | Permalink

    Un unchi de-al meu si un coleg de servici au aceeasi zi de nastere, 11 mai. De ziua lor, unul a murit, celalalt a fost concediat. Drept ii ca, prin comparatie, soarta unuia a fost mai blanda decat a celuilalt (depinde din ce punct de vedere privesti lucrurile). Am citit si horoscopul lor pe saptamana respectiva. Li se anunta o saptamana fara probleme si fara stres, o schimbare de statut printre altele. A avut sau nu dreptate? Depinde de perspectiva…

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  2. Posted 4 iunie 2011 at 07:43 | Permalink

    Exact! Depinde de perspectivă.
    Poate că concedierea (scuze de cacofonie) unuia să fi fost ”șutul în fund” care să-l propulseze, iar moartea celuilalt să fi fost soluția la o problemă mult mai grea: viața lui. Cine știe. happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  3. Posted 4 iunie 2011 at 07:48 | Permalink

    Buna dimineata, Mel! Cu maiou sau fara maiou?! Pentru Capricorni ce se prevede????

    Cam tarzie ora asta, dar am scris si eu ceva fara pretentii. O informare!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  4. Posted 4 iunie 2011 at 08:04 | Permalink

    O informare care m-a incitat, așa că ți-am dat de lucru pentru când voi veni acolo! big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  5. Posted 4 iunie 2011 at 08:22 | Permalink

    Bună dimineaţa!
    Previziunile ca previziunile, adică zero barat (sau cu minus, când există şanse să fii “complimentat de un maiou”), dar exprimarea, vai nouă, adică vai lor! Melami, dacă iei tu acum un pix roşu, ia sa vedem ce mai rămâne din textuleţele acelea incredibil de roz-kitsch-fondant-bonbon-jeleu, asortat de minune conţinutului! L-ai găsit! Mai ales “dacă eşti într-o zodie mereu în mişcare”! winking
    O sâmbătă plină de maiouri versatile ,ăăă… de bucurii, pentru zodiile mereu în mişcare, ăăă…oamenii activi, cu rochiţe galben solar şi accesorii potrivite! laughing
    (e foarte corect “maiou”, dar şi “bonbon”winking. Dex! happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  6. silavaracald
    Posted 4 iunie 2011 at 08:30 | Permalink

    Culmea e că am luat astea de pe un site cu pretenții de seriozitate și analize socio-politice doumentate. big grin
    Și vouă, la fel vă doresc, fiindcă bănuiesc că ieșiți din nou în natură!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  7. Posted 4 iunie 2011 at 08:30 | Permalink

    Mel kiss! Reunim gasca cand e sa fie!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  8. silavaracald
    Posted 4 iunie 2011 at 08:31 | Permalink

    Așa să fie! kiss

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  9. Posted 4 iunie 2011 at 08:33 | Permalink

    ‘neataaaa! Mel, mie sa-mi zici, te rog, cum e cu moda pentru Pesti ca tocma vreau sa dau o traista de boarfe pe care nu le mai port si, nu de alta, da’ oi da tocmai maiou sau rochita cu care pot sa rup gura targului vara asta rolling on the floor

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  10. silavaracald
    Posted 4 iunie 2011 at 08:38 | Permalink

    Stai că-ți spun!
    Peștii, vara asta, cică trebuie să fie cât mai naturali, adică să nu poarte nimic; deci, poți să le dai liniștită pe toate. big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  11. Posted 4 iunie 2011 at 08:42 | Permalink

    Nu pot, fată, cu naturelu la vedere, că dacă mă atacă maioul tău când vin la Ibănești. Mi-e teama! big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  12. silavaracald
    Posted 4 iunie 2011 at 09:18 | Permalink

    Păi, ori ne ținem de zodiac, ori nu ne mai ținem! big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  13. Posted 4 iunie 2011 at 09:33 | Permalink

    Horoscoapele tin de interpretarea astrologica. Adica de mintea, pregatirea si interesele celui care o face.

    Da’, apropo, varsatorii cum trebuie sa se imbrace vara asta? Imi arunc garderoba sau nu? laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  14. mishulake
    Posted 4 iunie 2011 at 10:25 | Permalink

    Scopul horoscopului, tarotului, chiromantiei, datului in bobi etc, samd ? Tine loc de sedinta de psihanaliza, parerea mea, desigur nu cea mai avizata.
    Bunica imi zicea, varsator fiind io, ca sa am grija ca voi avea o “cumpana”/ necaz pe apa ! Dar gandind io materialist dialectic acu-s la marea Adriatica . Toate cele bune tuturor !

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  15. kekee
    Posted 4 iunie 2011 at 10:29 | Permalink

    Maioul ăla se ia peste sacou ?

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  16. giana
    Posted 4 iunie 2011 at 11:32 | Permalink

    laughing) eu’s Taur! n-am nicio rochie in sifonier, deci se potriveste! laughing
    ăăăăă, şi-s şi foarte feminină, tre să recunoşti rolling on the floor

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  17. Posted 4 iunie 2011 at 11:40 | Permalink

    Sau cand astrologii prezic exact ce se intampla in fiecare zi. Luni o sa te intalnesti cu cutare, marti o sa ai o discutie mai aprinsa cu un membru al familiei, miercuri vei face o calatorie in interes de serviciu, joi vei primi un telefon de la cineva cu care n-ai mai vorbit demult, vineri o sa primesti o veste neplacuta la serviciu. Sambata si duminica se intampla de obicei lucruri placute ca sa poti citi iar de luni horoscopul in ziar. happy

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  18. silavaracald
    Posted 4 iunie 2011 at 13:07 | Permalink

    @Dana
    Vărsătorii (ca mine! happy )au o singură recomandare: haine aeriene, că-i semn de aer, deși nu s-ar părea. Deci, rochițe ca a lui Marylin Monroe, în ”7 ani de căsnicie”, deasupra gurii de aerisire. big grin
    @Mișu
    Deci, taman pe dos, zic eu. big grin
    @kekee
    Nu. Pe sub piele. N-ai auzit că te ”complimentează”? big grin
    @Pentru un Taur, ești destul de feminină. Nu știu dacă și pentru o Tauriță… hee hee
    @Rârî
    Daaa. Fiecărei doisprezecimi din populația globului i se va întâmpla același lucru într-o zi. Logic și plauzibil. laughing

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  19. Gregorie Casă
    Posted 4 iunie 2011 at 14:05 | Permalink

    Eu m-am născut în vreo șase zodii. Cel puțin așa am concluzionat după ce mi-am citit horoscopul.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  20. Posted 4 iunie 2011 at 14:08 | Permalink

    Vroiam sa-ti zic de dimineata ca, initial, am citit “complimente de la un maior” si ma gandeam: hopa, a fost Mel la balul garnizoanei si i s-a pus pata unui apv-ist pe ea rolling on the floor

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  21. silavaracald
    Posted 4 iunie 2011 at 14:45 | Permalink

    @Doctor Casă
    Eu, în cea de-a 13-a! big grin
    @miki
    N-ar strica. Doar așa, pentru orgoliul meu.
    Dar ce-i ăla apv-ist? thinking

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  22. Posted 4 iunie 2011 at 14:50 | Permalink

    armata pe viata big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  23. Posted 4 iunie 2011 at 15:53 | Permalink

    si-ai inceput frumos SLVC, cu berbecii, si-ai continuat promitator cu taurii, si fix cand sa zici cu ce sa se imbrace gemenii te-ai impotmolit! si-acuma, dupa ce-am terminat de tuns iarba,nu stiu ce gaci sa iau pe mine : pe aia cu turul in dreptul genunchilor, sau pe cei cu aerisire permanenta pe-o laterala?
    p.s. sa stii ca te-am corectat automat cand am inceput sa citesc “ce-o fi lovit-o cu maiou’, chiar nu stie ca se zice maieu?” nerd

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  24. silavaracald
    Posted 4 iunie 2011 at 17:00 | Permalink

    @miki
    Apevist să fie atunci, dar de la regimentul de Roșiori, că am auzit numai lucruri bune despre ei până acum. big grin
    @Balaura
    Am și eu de-ăia cu turul în dreptul genunchilor. Roșii pe deasupra! În ei le-am întâmpinat pe Leidi și pe Andru la Ibănești. happy
    Ăia-s special pentru Vărsători. Gemenilor, mai bine ăia cu bortă laterală, să aibă loc de respirat. big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  25. andruska
    Posted 4 iunie 2011 at 17:04 | Permalink

    Chiar nu cred, nu citesc, nu mă interesează horo(r)scopul!
    Dar, (era evident că o să urmeze unul, nu?! big grin ) habar n-am din ce motive, de curând, chiar mi-am cumpărat un maiou alb simplu. Dacă stau să mă gândesc, aveam niște intenții mai dubioase cu un tricou foaaaaarte decoltat, verde.
    Dacă mai adaug că-s săgetător și că am povestit la toată lumea un fragment care pentru mine a devenit clasic:
    ”Deci, io aduc data viitoare serul.
    Da!!!
    Bun, io o să am seringa!
    Nu vă deranjați, că am io mereu o pușcă aici și o să iau tranchilizante d-alea de …elefant! ”
    Este unul dintre episoadele cele mai dragi kiss
    Nu-mi imaginez de ce?! Că io-s mereu liniștită ca …apa minerală agitată! big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  26. silavaracald
    Posted 4 iunie 2011 at 18:23 | Permalink

    E o metodă mult mai blândă, recunoaște. Și sportivă! big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  27. andruska
    Posted 4 iunie 2011 at 20:30 | Permalink

    Aferim! tongue
    Probabil că niște …sport îmi lipsește și mie big grin
    Aș putea încerca niște tir cu arcul, dacă tot vorbeam de zodii.

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  28. Posted 4 iunie 2011 at 21:50 | Permalink

    hihihihhi laughing))

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  29. andruska
    Posted 4 iunie 2011 at 22:12 | Permalink

    @Lady
    kiss
    Hihihihi cu mine, nuuuu de … ?! tongue

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  30. Posted 4 iunie 2011 at 22:16 | Permalink

    laughing) cu tine, cu tine! si de trasul cu arcul!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  31. andruska
    Posted 4 iunie 2011 at 22:29 | Permalink

    E clar!
    Te-ai prins ce Robin Hood nedescoperit zace-n mine, nu big grin

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  32. Posted 4 iunie 2011 at 22:35 | Permalink

    O sa tin marul pe cap! Am incredere ca’l despici in doua! happy
    Trebuie doar sa intinzi bine coarda si sa ai ochiul sigur!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  33. andruska
    Posted 4 iunie 2011 at 22:39 | Permalink

    Citind, am simțit dintr-o dată nevoia să întorc capul și să mă uit peste umăr: cu cine vorbește, măi?!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  34. Posted 4 iunie 2011 at 22:42 | Permalink

    big grin cu Verdele tau, mai!

    RăspundeţiRaspundeti acestui comentariu
  35. Posted 4 iunie 2011 at 23:15 | Permalink

    Deja am primit cadou prima rochie galben-solar, ceva accesorii am, mai trebuie să-mi caut doar imaşul potrivit şi să mă apuc de zburdat. rolling on the floor